Podsumowanie
Członkowie komisji w swoich raportach (załączniki poniżej) zawarli uwagi i spostrzeżenia, które mogą dodatkowo poprawić warunki pracy koni oraz usprawnić prowadzone badania koni w kolejnych latach.
Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora TPN nr 7/2018 w sprawie Regulaminu świadczenia usług przewozowych pojazdem parokonnym na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na trasie Palenica Białczańska–Włosienica w roku 2021 badania okresowe koni pracujących na drodze do Morskiego Oka odbyły się w dwóch turach: 11–13 czerwca oraz 7–8 lipca. Wymogiem dopuszczającym konie do badań było wykonanie przejazdu na trasie Palenica Białczańska–Włosienica z kompletem osób na wozie.
Członkami Komisji określonej regulaminem byli:
- Lekarz weterynarii Janusz Okoński – specjalista chorób koni oraz w specjalista w zakresie koni sportowych wyznaczony przez TPN, wybrany jako przewodniczący Komisji.
- Lekarz weterynarii Bożena Latocha – z ramienia Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Wszystkich Zwierząt „Viva!”.
- Doktor nauk weterynaryjnych Marek Tischner – wyznaczony przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska.
- Doktor inżynier Maciej Dobrowolski – z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Instytutu Hodowli Zwierząt, wyznaczony przez TPN.
W trakcie badań przeprowadzonych w okresie 11–13 czerwca przebadano 182 konie. W dniach 7–8 lipca badaniami objęto 95 koni. Łącznie w obydwu turach przebadano 277 koni.
Po wykonaniu drugiej tury badań komisja podjęła decyzję, że żaden z przebadanych koni nie zostanie odsunięty od pracy. Wszystkie 277 przebadanych koni zostało dopuszczonych do wykonywania pracy przy przewozie osób na drodze do Morskiego Oka. W przypadku jednego konia miało to nastąpić po zakończeniu leczenia i przedstawieniu stosownego zaświadczenia od lekarza weterynarii. Decyzją Komisji konie, które były zgłoszone do pracy, a nie pojawiły się na badaniach, zostały odsunięte od pracy do następnych badań.
Członkom Komisji towarzyszyły osoby współpracujące z lekarzami oraz pomagające sprawnie przeprowadzić badania; w tym absolwentki oraz studentki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pracownicy oraz wolontariusze ze strony TPN, przedstawiciele organizacji prozwierzęcych oraz inne zaproszone osoby. Nadzór nad przebiegiem badań pomagali również pełnić policjanci z posterunku z Bukowiny Tatrzańskiej.
Wszystkim serdecznie dziękujemy.