Konie przebadane

8 lipca 2016

Jak co roku w okresie letnim odbyły się regulaminowe wysiłkowe badania koni pracujących na drodze do Morskiego Oka. Konie badano w dwóch turach, w dniach 17–19 czerwca i 23–24 sierpnia. W turze dodatkowej biorą udział te konie, które z przyczyn losowych nie mogły zostać przebadane we wcześniejszym terminie, oraz te, co do których komisja miała wątpliwości.

Łącznie w obydwu turach przebadanych zostało 339 koni, z czego wycofano z pracy 12 (3% badanej przez komisję grupy). Najczęściej wskazywanymi problemami zdrowotnymi były zmiany w układzie ruchu, oddechowym lub sercowo-naczyniowym.

Wszystkie badane konie miały identyfikatory elektroniczne, tzw. Czipy, oraz paszporty wydane przez Polski Związek Hodowców Koni, co pozwalało na ich identyfikację oraz określenie wieku i rasy badanego osobnika. Wyniki badań komisji są wiążące jako ocena dopuszczenia każdego z legitymowanych osobnym paszportem koni do pracy na tej trasie.

W tym roku zespół komisji badającej zwierzęta tworzyli dr n. wet. Marek Tischner z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – przewodniczący komisji, wyznaczony przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, dr hab. Ryszard Kolstrung z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wyznaczony przez Tatrzański Park Narodowy, dr. n. wet. Piotr Żmuda i lek. wet Barbara Zelek (udział w terminie dodatkowym) z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Targu oraz lek. wet. Bożena Latocha – wyznaczona przez Fundację Viva!. Ponadto w badaniach udział wziął dr. inż. Maciej Jackowski – hipolog Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska.

Zachęcamy do zapoznania się z całą zakładką „Przewozy konne”, gdzie znajduje się komplet informacji o zmianach w transporcie z ostatnich lat, aktualny regulamin przewozów, wyniki poprzednich badań, ekspertyzy specjalistów itp.

Poniżej publikujemy raporty końcowe członków komisji z tegorocznych badań:

1. Raport dra n. wet. Marka Tischnera (pdf).
2. Raport dra hab. Ryszarda Kolstrunga (pdf).
3. Raport lek. wet. Bożeny Latochy (pdf).

Drukuj