Polskie Koleje Linowe

28 lipca 2014

Kolej linowa Kasprowy Wierch

Długość trasy pokonywanej przez kolejkę wynosi 4291,59 m, różnica poziomów  to 936 m  przy średnim nachyleniu 22 proc.. Wagonik jedzie z prędkością 8 m/s (zwalniając do 6 m/s na podporach, których jest 6), przewożąc jednorazowo maksymalnie 60 osób. W zależności od pory roku dziennie może wywieźć ponad 3 tys. osób, rocznie – ponad 600 tys. Co roku okresowe przeglądy wyłączają kolej z eksploatacji w maju i listopadzie, nie kursuje ona także podczas silnego wiatru (powyżej 20 m/s), oblodzenia i temperatury spadającej poniżej −28 °C.

Na Myślenickich Turniach następuje przesiadka do drugiego wagonika. Następny odcinek trasy jest bardziej stromy – największe przewyższenie wagonika nad terenem wynosi 180 metrów. Z prawej strony widać Goryczkowy Kocioł – zimą użytkowany jako stok narciarski. Wagonik jedzie nad Doliną Suchą Kasprową i dobija do górnej stacji kolejki, znajdującej się na wysokości 1959 m n.p.m., 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu.


Operator kolejki PKL SA przygotował prosty system zakupu biletów online, który działa na stronie internetowej www.pkl.pl


        

 


Aktualny widok z kamer PKL na Kasprowym Wierchu


Drukuj