Nowości

  • XIX KONKURS WIEDZY O TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM w MAŁEM CICHEM

    Konkurs rozpocznie się 7 maja 2015 roku (czwartek) o godzinie 8.30 w budynku Szkoły Podstawowej w Małem Cichem i jest przeznaczony jest dla uczniów szkoł podstawowych województwa małopolskiego.

    25 marca 2015
  • Konkurs „Lawinowe ABC”

    W ramach akcji „Lawinowe ABC” rusza właśnie czwarta edycja konkursu o tym samym tytule. Tym razem zmieniono zasady i wprowadzono element szybkościowy. Weź udział w konkursie i wygraj szkolenie lawinowe!

    23 marca 2015
  • Bezpieczny Skituring. Poradnik Eksperta

    Bezpieczny Skituring.Poradnik Eksperta

    Biuro Przewodników IVBV Salewa we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i marką Salewa zaprasza do udziału w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Skituring. Poradnik Eksperta”. Skierowany jest on do wszystkich miłośników skituringu, a...

    16 marca 2015
  • Idzie wiosna

    Idzie wiosna

    Pierwsze tropy niedźwiedzi zaobserwowano w zachodniej części Tatr. Na razie to ślady obecności pojedynczych osobników. Samice z młodymi zwykle opuszczają gawry później, najpóźniej pojawią się niedźwiedzice z tegorocznym przychówkiem.

    11 marca 2015
  • Wspomnienia Wojciecha Brzegi już w sprzedaży!

    Wspomnienia Wojciecha Brzegi już w sprzedaży!

    Nowa, przepięknie wydana pozycja Wydawnictw TPN pt. „Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach” trafiła właśnie do sprzedaży. A już jutro (12.03.) pierwsze spotkanie promocyjne tej niezwykłej pozycji. Serdecznie zapraszamy!

    11 marca 2015
  • Zimowe „Tatry” już w sprzedaży

    Zimowe „Tatry” już w sprzedaży

    Najnowszy numer (51) kwartalnika jest już dostępny. A w nim:

    9 marca 2015
  • Spotkanie autorskie w Krakowie

    Spotkanie autorskie

    Centralna Biblioteka Górska PTTK oraz Tatrzański Parki Narodowy uprzejmie zapraszają na promocję książki „Morskie Oko - przyroda i człowiek” pod red. Adama Choińskiego i Joanny Pociask-Karteczki.

    6 marca 2015
  • Bobry na Łysej Polanie

    Bobry na Łysej Polanie

    W październiku na Łysej Polanie, przy Potoku u Lisów, zwanym także potokiem Palenica, zaobserwowano olsze charakterystycznie podgryzione przez bobry. Ślady obecności tych zwierząt w krótkim czasie zaczęły być coraz liczniejsze. Niektóre drzewa zostały ścięte i ogryzione z kory,...

    26 lutego 2015
  • Zimowe „Tatry”

    Zimowe „Tatry”

    W najnowszym numerze szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania. Po co powstał i trwa park narodowy? Park, czyli kto? Jaki powinien być Tatrzański Park Narodowy i jak zmierzać do idealnego celu? To jest główny temat zimowych „Tatr”. Numer 51 w sprzedaży pojawi się na początku marca.

    25 lutego 2015
  • Nowe tablice informacyjno-edukacyjne

    Nowe tablice informacyjno-edukacyjne

    Przy wejściach do TPN pojawiły się nowe tablice informacyjne dofinansowane ze środków Funduszu Leśnego. Dzięki nim turysta pozna zasady zwiedzania Parku i występujące tu zagrożenia. Na tablicach znajdzie także ciekawostki krajoznawcze i przyrodnicze oraz mapy.

    23 lutego 2015
  • „Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach”

    „Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach”

    Już niebawem – 10 marca – w sprzedaży pojawi się nowa pozycja Wydawnictw TPN! „Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach” to wspomnienia spisane przez wybitnego zakopiańskiego artystę – Wojciecha Brzegę.

    21 lutego 2015
  • Uczniowie na szlaku bezpieczeństwa z „Lawinowym ABC”

    Uczniowie na szlaku bezpieczeństwa z „Lawinowym ABC”

    Tej zimy szlakiem na Kalatówki często podążają grupki uczniów. Ich celem jest centrum lawinowe na Kalatówkach. Po drodze uczą się, czym jest zimowa bezpieczna turystyka w górach, co to są stopnie zagrożenia lawinowego, i do czego służy zestaw „lawinowe ABC”. W centrum lawinowym...

    20 lutego 2015
  • Wyrób drewna w 2014 r.

    Wyrób drewna w 2014 r.

    Halny wiejący w grudniu 2013 roku, osiągający w porywach prędkość 200 km na godz., powalił kilkadziesiąt tysięcy drzew. Straty wyniosły łącznie 142 tys. m³ drewna (tereny TPN – 102 tys. m³, tereny Wspólnoty Leśnej – 40 tys. m³).

    18 lutego 2015
  • Nowa twarz Kościeliskiej

    Nowa twarz Kościeliskiej

    TPN kupił 120-letnią willę Myszka, położoną u wylotu Doliny Kościeliskiej. Porozumienie z dotychczasowym właścicielem nieruchomości pozwoli na uporządkowanie wejścia do tej najpopularniejszej tatrzańskiej doliny.

    17 lutego 2015
  • Przetarg na prototyp zaprzęgu

    Tatrzański Park Narodowy ogłosił przetarg na wykonanie prototypu pojazdu zaprzęgowego ze wspomaganiem elektrycznym. Takie rozwiązanie będzie sprawdzane na drodze do Morskiego Oka i ma służyć odciążeniu koni pracujących na tej trasie.

    13 lutego 2015
  • Zakup gruntów

    Tatrzański Park Narodowy otrzymał dofinansowanie na zakup cennych przyrodniczo, niezabudowanych i nieprzeznaczonych do zabudowy gruntów. Projekt pn. „Zmniejszenie presji turystycznej na siedliska i gatunki na obszarze PLC 120001 Tatry” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze...

    12 lutego 2015
  • X edycja konkursu literackiego „Na tatrzańskim szlaku”

    Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa małopolskiego do udziału w konkursie, którego tematem są rzecz jasna Tatry: refleksje nad pięknem i magią tego wyjątkowego miejsca, związki człowieka z naturą oraz perspektywy i zagrożenia górskiej przyrody.

    6 lutego 2015
  • Stanowisko MSW

    Poniżej zamieszczamy oficjalne stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A.

    6 lutego 2015
  • WOŚP 2015 – podsumowanie

    WOŚP 2015 – podsumowanie

    W tym roku TPN z wystawionych licytacji na allegro na rzecz WOŚP uzbierał 10 600 zł. Łącznie wystawionych było 26 licytacji, w tym: stare tabliczki kierunkowe, koszulki wolontariackie, zdjęcia przekazane przez zakopiańskich fotografów oraz wycieczki w Tatry z pracownikami Parku.

    2 lutego 2015
  • Imprezy sportowe w Tatrach – zmiany

    Od nowego roku zmianie uległy opłaty za udostępnianie terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego dla celów sportowych. Pieniądze z tego źródła przeznaczone są na działania ochronne realizowane przez Park.

    2 lutego 2015