Wyrób drewna w 2014 r.

18 lutego 2015

Halny wiejący w grudniu 2013 roku, osiągający w porywach prędkość 200 km na godz., powalił kilkadziesiąt tysięcy drzew. Straty wyniosły łącznie 142 tys. m³ drewna (tereny TPN – 102 tys. m³, tereny Wspólnoty Leśnej – 40 tys. m³).

  • fot. Adam-Brzoza.com

    fot. Adam-Brzoza.com

Drewno znajdujące się w obszarze ochrony ścisłej (38 tys. m³) pozostawiono naturalnym procesom. Z obszarów objętych ochroną czynną, głównie z Doliny Kościeliskiej, Lejowej, Chochołowskiej, Kuźnic, Kop Sołtysich, TPN pozyskał 64 tys. m³. Z tego 54 tys. m³ wywieziono i sprzedano, a 10 tys. m³ zostawiono na gruncie do całkowitego rozkładu w celach ochronnych.

Wszystkie decyzje dotyczące pozyskania drewna podejmowano w szerokim gronie ekologów, w tym również specjalistów ze Słowacji, którzy w 2004 roku zmierzyli się z jeszcze większą skalą zniszczeń spowodowanych wiatrem.

Sprzedaż drewna z terenów wiatrołomowych zasiliła w 2014 r. budżet TPN kwotą 9 mln zł. Pieniądze te w ciągu najbliższych 5 lat sfinansują zadania ochronne związane z przywracaniem właściwego składu gatunkowego na powierzchniach powiatrołomowych (150 ha) oraz w miejscach, gdzie jest on niewłaściwy. Lasy o składzie gatunkowym dostosowanym do wymagań klimatycznych i glebowych są bardziej stabilne i odporne na zjawiska przyrodnicze o charakterze katastrofalnym (silne wiatry, anomalia pogodowe itp.).

W tym roku ochrona ekosystemów leśnych pochłonie ok. 2,5 mln zł.

Drukuj