Turystyka rowerowa

10 kwietnia 2013
Aktualizacja: 2 kwietnia 2024

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne.

Uwaga: na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.

  • Fot. Bogusława Chlipała

    Fot. Bogusława Chlipała

  • Fot. Bogusława Chlipała

    Fot. Bogusława Chlipała

Szlaki rowerowe w Parku (mapy szlaków rowerowych, mapa 1 i mapa 2)

 

1.    Droga pod Reglami: od Wielkiej Krokwi do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej

Przebieg: Trasa zaczyna się przy skoczni narciarskiej Wielka Krokiew, a kończy na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Prowadzi w większości czarnym szlakiem turystycznym, zwanym popularnie Drogą pod Reglami, a na ostatnim odcinku zielonym szlakiem zaczynającym się na skraju Polany Biały Potok i prowadzącym do Doliny Chochołowskiej. Na krótkim odcinku w rejonie wylotu Doliny Kościeliskiej i Kir należy korzystać z drogi publicznej.  Z Drogi pod Reglami  roztacza się widok na Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch.
Długość: Ok. 10.7 km.
Wysokość npm: Od ok. 890 do 1000 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Na znacznej długości szeroka droga o piaszczysto-kamienistym podłożu. Na bardzo krótkim odcinku asfaltowa droga publiczna.
Trudność: Na większej długości dostępna dla każdego rowerzysty. Na kilku bardzo krótkich, bardziej stromych i kamienistych odcinkach można bez trudu przeprowadzić rower. Ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj


2.    Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej

Przebieg: Trasa biegnie zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym z Siwej Polany do schroniska na Polanie  Chochołowskiej. Jest bardzo atrakcyjna pod względem widokowym, gdyż prowadzi jedną z najbardziej malowniczych dolin tatrzańskich. Wycieczkę rowerową można rozpocząć na  Siwej Polanie, dojeżdżając na parking samochodem jak również można dojechać na rowerze z Zakopanego Drogą pod Reglami (patrz punkt 1). Trasy te łączą się ze sobą na skraju Siwej Polany.
Długość, od parkingu na Siwej Polanie do schroniska: Ok. 6.4 km.
Wysokość npm: Początek - ok. 930 m n.p.m., koniec - ok. 1140 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Na odcinku do Polany Huciska nawierzchnia asfaltowa. Następnie aż do schroniska podłoże kamienisto-piaszczyste.
Trudność: Trasa o różnych stopniach trudności. Są tam dostępne dla każdego rowerzysty odcinki asfaltowe, jak i bardzo trudne, nieco strome ale krótkie odcinki o podłożu kamienistym. Można tam jednak bez trudu przeprowadzić rower. Trasę można pokonywać odcinkami, np. dojechać tylko do Polany Huciska, lub w całości dojeżdżając do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Na odcinku powyżej Polany Huciska ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Wspólnota Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie za wjazd własnym rowerem do Doliny Chochołowskiej pobiera dodatkową opłatę w wysokości 10 zł od osoby.

Profil trasy można pobrać tutaj


3.    Kuźnice - schronisko na Polanie Kalatówki

Przebieg: Trasa prowadzi niebieskim szlakiem turystycznym, który wiedzie z Kuźnic przez Polanę Kalatówki i Dolinę Kondratową na Giewont. Dla rowerzystów jest udostępniony tylko odcinek z Kuźnic do schroniska na Polanie Kalatówki. Z Polany Kalatówki roztaczają się piękne widoki z kulminującym szczytem Kasprowego Wierchu.
Długość: Ok. 1.4 km.
Wysokość npm: Początek - ok. 1030 m n.p.m. , koniec - ok. 1200 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Szeroka droga o kamienistym podłożu.
Trudność: Pomimo niewielkiej długości trasa bardzo trudna. Wymaga, oprócz posiadania roweru górskiego, dużej umiejętności jazdy terenowej. Trudności wynikają z kamienistego podłoża.

Profil trasy można pobrać tutaj


4.    Dolina Suchej Wody - schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Przebieg: Trasa prowadzi czarnym szlakiem turystycznym, który wiedzie z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Dla rowerzystów udostępniony na całej tej długości. Trasa na całej długości przebiega lasem, dopiero sprzed schroniska roztaczają się piękne widoki na otoczenie Hali Gąsienicowej. Schronisko Murowaniec jest najwyższym punktem na terenie Parku, do którego można dotrzeć na rowerze.
Długość: Ok. 6.4 km.
Wysokość npm: Początek - ok. 1006 m n.p.m.,  koniec - ok. 1505 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Szeroka droga o kamienistym podłożu.
Trudność: Najtrudniejsza trasa rowerowa na terenie Parku. Wymaga, oprócz posiadania roweru górskiego, dużej umiejętności jazdy terenowej. Trudności wynikają z kamienistego podłoża, długości oraz przewyższenia trasy.

Profil trasy można pobrać tutaj


5.    Małe Ciche - Zazadnia - Zgorzelisko - Tarasówka

Przebieg: Trasa prowadzi częściowo niebieskim szlakiem turystycznym wiodącym z Małego Cichego do Zazadniej, następnie drogą publiczną na Polanę Zgorzelisko, a dalej szlakiem rowerowym przebiegającym częściowo w granicach Parku, a częściowo poza jego granicami na Polanę Tarasówka. Trasa rowerowa bardzo zróżnicowana. Prowadzi lasem i doliną, grzbietami z pięknymi widokami na Tatry i Podhale, a częściowo przebiega w terenie zabudowanym. Z Polany Tarasówka (dla mniej wprawnych rowerzystów lub rodzin z dziećmi) zalecamy powrót ta samą drogą na Zazdnią lub po dojeździe do głównej drogi kontynuację wycieczki w stronę  Wierch Porońca. Zjazd z Polany Tarasówka do Małego Cichego jest bardzo stromy i wyboisty, tylko dla bardzo doświadczonych rowerzystów.
Długość: Ok. 10.9 km.
Wysokość npm: Od ok. 834 do 1090 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Trasa o bardzo zróżnicowanym podłożu. Na odcinku od Małego Cichego do Zazadniej oraz od Zgorzeliska do Tarasówki leśno-polna droga o piaszczysto-kamienistym podłożu. Na pozostałym odcinku asfaltowa droga publiczna.
Trudność: Trasa o różnych stopniach trudności. Są tam dostępne dla każdego rowerzysty odcinki asfaltowe, ale zdarzają się również odcinki  trudne (zjazd z Tarasówki do Małego Cichego). Na krótkich, bardziej stromych i kamienistych odcinkach można przeprowadzić rower. Trasę można pokonywać etapami lub w całości. W drugim przypadku ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj


6.    Małe Ciche - Lichajówki - Murzasichle

Przebieg: Trasa prowadzi szlakiem rowerowym przebiegającym częściowo w granicach Parku, a częściowo poza jego granicami. W większości biegnie lasem, częściowo w terenie zabudowanym. Stanowi dogodne połączenie Małego Cichego i Murzasichla.
Długość: Ok. 1.8 km.
Wysokość npm: Ok. 835-880 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: W większości leśno-polna droga o piaszczysto-kamienistym podłożu, jedynie na bardzo krótkim odcinku asfaltowa droga osiedlowa.
Trudność: Na większej długości dostępna dla każdego rowerzysty. Na krótkich trudniejszych odcinkach można bez trudu przeprowadzić rower. Ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj
 

Dlaczego w innych miejscach nie wolno?

Wątpliwości najczęściej dotyczą Drogi do Morskiego Oka oraz Doliny Kościeliskiej. Na obu tych szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny. Ich udostępnienie dla rowerzystów mogłoby prowadzić do kolizji z pieszymi turystami.
Większość szlaków turystycznych na całej bądź cząstkowej długości nie jest dostępna dla rowerzystów także ze względu na trudności, głównie podłoże, w którym często występują wysokie progi, stopnie i duże nierówności, jak i bardzo strome odcinki. 


Jakie są szczególne ograniczenia?

Na szlakach udostępnionych dla rowerów obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego. Rowerzystów, podobnie jak pozostałych turystów, obowiązuje także ograniczenie polegające na zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych od zmierzchu do świtu w terminie od 1 marca do 30 listopada.

 

Gdzie można wypożyczyć rower?

Rower można wypożyczyć w  Zakopanem.

 

Rowerem po Tatrach Słowackich

Informacje o szlakach udostępnionych dla turystyki rowerowej w Tatrach Słowackich można znaleźć na stronie internetowej TANAP-u www.tanap.org

Drukuj