Wycieczka do Morskiego Oka najlepiej z e-biletem

7 lipca 2023
Aktualizacja: 10 października 2023

Wycieczkę nad Morskie Oko warto zaplanować wcześniej. W sezonie: podczas majówki, w wakacje, święta, ale także w weekendy, gdy pogoda dopisuje – miejsce to cieszy się ogromną popularnością. Jak uniknąć korków i problemów z parkowaniem? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Na Palenicę Białczańską/Łysą Polanę, gdzie rozpoczyna się szlak m.in do Morskiego Oka, możesz dojechać własnym samochodem lub transportem publicznym z Zakopanego bądź okolicznych miejscowości. Z Zakopanego to ponad 20 kilometrów w jedną stronę.

Wybierasz się samochodem?

Zalecamy, by wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską kupowali e-bilet na parkingi TPN za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Zachowując 3-dniowe wyprzedzenie - zyskasz gwarancję ceny, na którą wpływ ma także ilość sprzedanych biletów i przy większym popycie, po tym czasie możne wzrosnąć.

Na oficjalnych parkingach TPN w rejonie Morskiego Oka wprowadziliśmy zróżnicowane ceny – w zależności od sezonu i czasu zakupu względem dnia wycieczki. W dni mniej popularne parking jest tańszy, a w dni najpopularniejsze – w sezonie czy w weekendy – droższy. Co ważne, kupując e-bilet wcześniej, z minimum 3-dniodwym wyprzedzeniem, możesz skorzystać z gwarantowanej, niższej ceny niż w dniu przyjazdu i zyskasz gwarancję miejsca postojowego.

E-bilet dla samochodu osobowego można zakupić w cenie od 35 do 75 zł w zależności od sezonu i czasu zakupu względem dnia wycieczki. Szczegółowy cennik można znaleźć na stronie tpn.pl/zwiedzaj/turystyka. Przy zakupie online z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem ceny wynoszą od 35 do 55 zł. W razie wysokiego popytu na dany dzień, cena może być wzrosnąć o 10 lub maksymalnie 20 zł w stosunku do ceny bazowej.W dniu przyjazdu cena jest zawsze o 10 zł wyższa względem ceny bazowej, jednak nie przekroczy nigdy maksymalnej ceny 75 zł.

W sprzedaży online są wszystkie miejsca parkingowe na terenie niestrzeżonego parkingu w rejonie Morskiego Oka, który składa się z trzech części (Palenica Białczańska - przy wejściu na szlak, pas drogowy do 1 km od wejścia na szlak i Łysa Polana ok. 1,5 km od wejścia na szlak). O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu. Kierowca nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. Samochody są kierowane przez obsługę najpierw na Palenicę Białczańską, następnie na pas drogowy i na Łysą Polanę (czas dojścia do punktu wejścia na szlak to 15-20 min.).

Jeśli nie jesteś pewien terminu wycieczki, pogody – pamiętaj, że zwrotu biletu można dokonać mailowo do godziny 12:00 w południe w dniu poprzedzającym rezerwację. Nie ma możliwości zmiany terminu zakupionego już biletu - w przypadku chęci przyjazdu w innym terminie, konieczny jest zwrot zakupionego biletu (przypominamy, mailowo, do 12:00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację), a następnie ponowny zakup drugiego biletu na wybrany termin - oczywiście w miarę dostępności biletów i przy obowiązujących na ten termin w danym momencie cenach.

O czym musisz pamiętać?

 • Zakupiony bilet zapisz w telefonie lub wydrukuj – na miejscu, jak to w górach, często występują problemy z zasięgiem i dostępem do Internetu.
 • W celu uniknięcia korków dojazdowych rekomendujemy przyjazd przed godziną 8 rano. Posiadając e-bilet, masz gwarancję miejsca dla samochodu niezależnie od godziny dojazdu, jednak to kolejność przyjazdu decyduje o tym, czy samochód będzie zaparkowany na Palenicy Białczańskiej (bliżej wejścia na szlak), na pasie drogowym do 1 km od wejścia na szlak, czy na Łysej Polanie - ok.  1,5 km od punktu wejścia na szlak. Ponadto pamiętaj, że w ciągu dnia na parkingi kierują się także turyści bez wykupionych biletów, których samochody często tworzą długie korki, których nie będziesz mógł ominąć.
 • Jeśli nocujesz w schronisku, również musisz wcześniej wykupić e-bilet. Jeśli chcesz zostawić samochód na kilka dni, wcześniej musisz zapłacić za wszystkie dni i zgłosić to obsłudze.
 • Osoby korzystające z miejsc dla osób z niepełnosprawnościami mają możliwość wyboru odpowiedniej opcji e-biletu w okienku zakupowym – również zalecamy wcześniejszą rezerwację.
 • Busy i kampery o długości 5-8 metrów mogą zaparkować na parkingach TPN w rejonie Morskiego Oka. Nie ma możliwości nocowania w pojazdach na parkingu. Podróżując takim typem pojazdu – konieczny jest zakup dedykowanego rodzaju e-biletu – dla busów i kamperów, a nie dla samochodów osobowych (obowiązuje inny cennik, sprawdź). Autobusy i pojazdy dłuższe niż 8 metrów nie mają możliwości skorzystania z parkingów TPN w rejonie Morskiego Oka.
 • W Internecie możesz znaleźć bilety elektroniczne na inne parkingi komunikowane jako „parking do Morskiego Oka", jednak nienależące do TPN. Takich e-biletów nie uwzględniamy. Prosimy, zwracaj uwagę na źródło i opis usługi, którą kupujesz.

Wybierasz się transportem zorganizowanym?

Możesz skorzystać z linii busów współpracujących z TPN, na którą bilety zakupisz również na naszej stronie: tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Kursują z Zakopanego na Palenicę Białczańską. Gwarantujemy miejsce siedzące dla osób odjeżdżających z przystanku początkowego, którzy będą na miejscu 10 minut przed odjazdem z zakupionym wcześniej e-biletem. Busy współpracujące z TPN to krok w kierunku wsparcia i usprawnienia komunikacji zbiorowej w tym rejonie – ta usługa jest w fazie testowej, będziemy bardzo wdzięczni za wyrozumiałość i zgłaszanie wszelkich uwag.

Co pomoże jeszcze lepiej zorganizować wycieczkę do Morskiego Oka?

 • Sprawdź komunikat turystyczny TPN oraz prognozę pogody.
 • Rozważ także zakup online biletów wstępu do Parku  na stronie tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. W ten sposób po zaparkowaniu samochodu będziesz mógł ominąć kolejkę oczekujących na zakup – okaż kupiony wcześniej bilet w okienku i ruszaj na szlak.
 • Pamiętaj, że trasa do Morskiego Oka to około 8-kilometrowe podejście po asfaltowej drodze, podczas którego z powodów przyrodniczych nie znajdziesz żadnych koszy na śmieci – wszystko, co wnosisz, znieś ze sobą.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów – nie możesz zabrać go na szlak także w plecaku czy w torbie, w żadnym wypadku nie zostawiaj także psa w samochodzie!
 • Zależnie od Twoich możliwości i chęci spędzenia czasu przy jeziorze – zaplanuj na wycieczkę do Morskiego Oka minimum 7 godzin – po 2,5 godziny na spacer w jedną stronę i około 2 godzin na odpoczynek przy schronisku lub obejście jeziora. Wliczając dojazd, wycieczka może zająć Ci cały dzień. Pamiętaj, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz poruszania się po zmroku – wróć do samochodu przed zachodem słońca.
 • Za latanie dronem na terenie TPN obowiązują wysokie kary. Pamiętaj o tym zakazie i zdjęcia rób tylko telefonem lub aparatem.

Jeśli masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu z Punktem Informacji Turystycznej TPN telefonicznie pod numerem +48 18 20 23 300 w godzinach 07.30-16.15, codziennie, z wyjątkiem świąt. Punkt znajduje się na ul. Chałubińskiego 44 w Zakopanem – gdzie możesz także wcześniej, stacjonarnie zakupić bilety na parkingi, oczywiście w miarę dostępności miejsc.

Do Twojej dyspozycji jest także Infolinia E-bilety TPN pod numerem +48 885 989 427 (nie odpowiadamy na smsy) lub mailowo: ebilety@tpn.pl codziennie (z wyjątkiem świąt) w godzinach 07.00–13.00.

Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem usługi e-bilety oraz Regulaminem parkingu w rejonie Morskiego Oka.

Drukuj