Regulamin

10 stycznia 2014
Aktualizacja: 21 listopada 2022

Regulamin programu "Wolontariat dla Tatr" zatwierdzony zarządzeniem Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  • dsc-1889.jpg

    dsc-1889.jpg

§ 1

Misja Wolontariatu dla Tatr

Misją programu “Wolontariat dla Tatr” jest:

a.   wsparcie działań prowadzonych przez Park,

b.   aktywne angażowanie społeczeństwa w ochronę przyrody,

c.   edukacja przyrodnicza,

d.   promowanie ekologii i zrównoważonego rozwoju,

e.   zwiększanie akceptacji dla działań parku narodowego w społeczności lokalnej,

f.   zacieśnianie więzi społecznych i integracja europejska.

Wolontariat daje możliwość własnego rozwoju poprzez kontakt z przyrodą oraz zdobywanie wiedzy i doświadczenia.


§ 2

Podstawa prawna

Program „Wolontariat dla Tatr” jest organizowany zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).  Zadania wykonywane przez wolontariuszy są zgodne z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880 1536 z późn. zm.).

§ 3

Definicje

1. Wolontariusz to osoba, która świadomie, dobrowolnie i nieodpłatnie wykonuje świadczenia na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego (zwanego dalej jako TPN) w ramach Programu „Wolontariat dla Tatr” (dalej jako Wolontariat).

2. Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o świadczeniach, należy przez to rozumieć pakiet różnorodnych działań na rzecz ochrony przyrody TPN, czynności związane z udostępnianiem turystycznym Parku, monitoringiem, edukacją oraz inne zadania zlecone przez pracownika koordynującego Wolontariat, a także Służbę Parku.

3. W ramach Wolontariatu można odbyć praktyki studenckie, staż lub prowadzić badania naukowe. Zadania wykonywane w ramach praktyk lub stażu nie zawsze pokrywają się z programem opracowanym przez uczelnię. Tematy badań oraz ich metodyka muszą być uzgodnione z TPN.


§ 4

Obowiązki Wolontariusza

Wolontariusz jest zobowiązany do:

  1. sumiennego wykonywania powierzonych mu zadań,
  2. nie angażowania do wykonywania zadań osób trzecich,
  3. przestrzegania przepisów TPN,
  4. zachowania zasad kultury osobistej, oraz poprawnego zachowania wobec pracowników TPN, innych Wolontariuszy i osób odwiedzających TPN,
  5. używania zgodnie z przeznaczeniem oraz poszanowaniem przydzielonego mu sprzętu oraz pojazdów,
  6. komunikacji z pracownikiem nadzorującym pracę i koordynatorem oraz informowania ich o wszelkich nieprawidłowościach,
  7. uzupełnienia Karty Czasu Pracy i dostarczenia jej do pracownika nadzorującego pracę lub koordynatora po zakończeniu Wolontariatu.

§ 5

Świadczenia TPN dla Wolontariuszy

TPN zapewnia Wolontariuszom:

  1. informację o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami,
  2. informację o przysługujących im prawach i ciążących na nich obowiązkach,
  3. dodatkowe specjalistyczne przeszkolenie, jeśli jest niezbędne do wykonywania zadania,
  4. ubezpieczenie NNW na kwotę 20 000 zł w przypadku umów podpisywanych na okres krótszy niż miesiąc,
  5. odpowiednie dla wykonywania świadczeń środki ochrony indywidualnej, uzależnione od zagrożeń i specyfiki tych świadczeń,
  6. odzież służbową zapewniającą identyfikację wizualną,
  7. sprzęt niezbędny do poprawnego wykonywania zadań,
  8. bezpłatne wejście na teren TPN w okresie obowiązywania umowy,
  9. bezpłatny nocleg w warunkach turystycznych (liczba miejsc noclegowych jest ograniczona, pierwszeństwo mają Wolontariusze długoterminowi),
  10. pokrycie części kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej z miejsca zakwaterowania (dotyczy kwater TPN) do miejsca pracy,
  11. zwrot kosztów delegacji na zasadach dotyczących pracowników,
  12. pisemną opinię o wykonanych świadczeniach wydawaną na prośbę Wolontariusza.


§ 6

Warunki rozpoczęcia Wolontariatu

Warunkami wykonywania świadczeń w ramach Wolontariatu są:

  1. rejestracja w bazie Wolontariuszy dostępnej na stronie internetowej www.tpn.pl lub dostarczenie do TPN zgłoszenia na zadanie bądź ankiety zgłoszeniowej w razie braku możliwości rejestracji elektronicznej,
  2. pozytywne zaliczenie testu kwalifikacyjnego lub rozmowy w przypadku zadań edukacyjnych i innych określonych przez koordynatora,
  3. przeszkolenie w zakresie ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz zasad ochrony przed zagrożeniami związanymi z wykonywaniem świadczeń. Wolontariusz w formie pisemnej potwierdza fakt odbycia szkolenia,
  4. złożenie przez Wolontariusza pisemnego oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania świadczeń,
  5. podpisanie porozumienia pomiędzy Wolontariuszem a TPN.

§ 7

Zasady korzystania z kwater

  1. Bezpłatny nocleg przysługuje Wolontariuszom podczas wykonywania świadczeń wolontariackich, włączając w to przysługujące dni wolne, szkoleń oraz w innych sytuacjach po uzgodnieniu z koordynatorem.
  2. Wolontariusz korzystający z noclegu jest zobowiązany do wpisania się do książki meldunkowej. Przyjazd i zakwaterowanie odbywają się od godz. 16.00 do 20.00, zaś opuszczenie kwatery ostatniego dnia pobytu powinno się odbyć przed godz. 12.00.
  3. Wolontariusze są zobowiązani do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz utrzymania czystości i porządku w miejscu noclegu. Zabrania się opuszczania miejsca noclegu bez jego uprzedniego uprzątnięcia. Wolontariusze odpowiadają materialnie za braki w wyposażeniu oraz szkody wyrządzone w miejscu noclegu.
  4. Użytkowników kwater obowiązuje cisza nocna w godzinach 22.00-6.00. Organizując wieczorne spotkania należy pamiętać by nie zakłócać spokoju osób odpoczywających po pracy.
  5. Wycieczki górskie odbywane w czasie wolnym należy wpisywać w „książkach wyjść” znajdujących się w kwaterach, podając planowaną trasę wycieczki oraz godzinę powrotu.

§ 8

Zasady korzystania z odzieży służbowej

  1. W skład odzieży służbowej wchodzą czapka, koszulka, kamizelka i kurtka oznakowane logotypem TPN oraz napisem “Wolontariusz”.
  2. Odzież służbowa może być używana przez Wolontariuszy wyłącznie podczas wykonywania zadań powierzonych przez pracowników TPN. Dopuszczalne jest użycie odzieży podczas szkoleń oraz w innych sytuacjach za zgodą pracownika parku.
  3. Zabrania się używania odzieży służbowej do celów prywatnych. Niedopuszczalne jest używanie odzieży służbowej przez osoby nieposiadające aktualnej umowy z TPN.
  4. Używając odzieży służbowej Wolontariusz winien przykładnie przestrzegać przepisów TPN oraz wykazywać się dużą kulturą osobistą. Dba w ten sposób o wizerunek TPN oraz Wolontariatu dla Tatr.
  5. Zabrania się usuwania bądź zakrywania oznakowania, o którym mowa w punkcie 1. oraz naszywania na odzieży służbowej dodatkowych oznaczeń.
  6. Odzież służbowa powinna być czysta i schludna.

§ 9

Rozwiązanie umowy

  1. W razie umyślnego i rażącego naruszenia przez Wolontariusza przepisów prawa lub zasad określonych w niniejszym regulaminie, rozwiązuje się porozumienie ze skutkiem natychmiastowym. Niezwłocznie po rozwiązaniu umowy Wolontariusz jest zobowiązany zwrócić powierzone mu w ramach wykonywanych czynności mienie, odzież służbową, legitymację oraz opuścić zapewnione przez TPN miejsce noclegu.
  2. Wolontariusz może odmówić wykonania świadczeń, informując o tym pracownika TPN nadzorującego pracę lub koordynującego Wolontariat w przypadku niezapewnienia niezbędnych środków ochrony indywidualnej lub narzędzi pracy bądź jeśli wykonanie świadczenia wykracza poza umiejętności Wolontariusza.

§ 10

Nagradzanie Wolontariuszy


  1. Wolontariusze wykazujący się szczególnym zaangażowaniem pod względem ilości przepracowanych godzin, długoletniego udziału w Wolontariacie oraz wkładu w rozwój Wolontariatu są nagradzani. Nagroda może mieć formę rzeczową, a w wyjątkowych przypadkach finansową.
  2. Nagrody dla Wolontariuszy są przyznawane przez dyrektora TPN na podstawie pisemnego wniosku koordynatora Wolontariatu.

§ 11

Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia 10 stycznia 2014 r.

Drukuj