Najczęstsze pytania

17 stycznia 2020
Aktualizacja: 21 października 2023

Od 2007 roku prowadzimy w Tatrzańskim Parku Narodowym akcję Wolontariat dla Tatr. Wzięło w niej udział już blisko 5000 osób z całej Polski, a także z zagranicy. Jeśli myślisz o przyłączeniu się do nas, poniżej znajdziesz kilka pomocnych informacji.

  • Dni Wolontariatu 2016

    Dni Wolontariatu 2016

  • Ośrodek Storczyk

    Ośrodek Storczyk

  • Dni Wolontariatu 2012

    Dni Wolontariatu 2012

  • Dni Wolontariatu 2011

    Dni Wolontariatu 2011

  • Dni Wolontariatu 2017

    Dni Wolontariatu 2017

  • Dni Wolontariatu 2018

    Dni Wolontariatu 2018

  • Dni Wolontariatu 2019

    Dni Wolontariatu 2019

Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat tej akcji?

Zapraszamy do naszej grupy na facebook "Wolontariat TPN". Informacji udziela także Koordynator Wolontariatu w TPN ... - wolontariat@tpn.pl, tel. +48 669 633 647.

Dlaczego warto zostać Wolontariuszem w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Uczestnicząc w akcji Wolontariat dla Tatr możesz:

  • mieć swój wkład w ochronę przyrody Tatr
  • rozwijać przyrodnicze zainteresowania
  • zdobyć doświadczenie, które przyda się na studiach czy w pracy
  • aktywnie spędzić czas w górach
  • poznać ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach

Co trzeba zrobić, by móc uczestniczyć w akcji Wolontariat dla Tatr?

Należy zarejestrować się w serwisie tpn.pl. Posiadając swoje konto możemy zapisywać się na poszczególne zadania lub szkolenia oraz mamy dostęp do innych funkcji. Więcej szczegółów tutaj.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Na wolontariat przyjmujemy wyłącznie osoby pełnoletnie. Wyjątkiem jest wolontariat szkolny oraz wolontariat rodzinny. Nie ma górnej granicy wieku, jeśli tylko zdrowie na to pozwala.

Co zapewniamy?

  • szkolenie z zakresu BHP, przyrody TPN i zasad udostępniania Parku,
  • szkolenie przygotowujące do pracy (wymagane przy niektórych zadaniach - szczegóły w opisach),
  • ubezpieczenie NNW od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • nocleg w warunkach turystycznych,
  • legitymację uprawniającą do bezpłatnego wejścia na teren Parku w czasie wykonywania świadczeń wolontaryjnych lub na cały rok (w przypadku dłuższego Wolontariatu),
  • odzież służbową w zależności od charakteru zadania (koszulka, czapka, bandana/komin, kurtka (ta jest wypożyczana na czas zadań i jest do zwrotu), kamizelka odblaskowa),
  • pokrycie części kosztów dojazdów z miejsca zakwaterowania (kwatera TPN) do miejsca pracy,
  • w zależności od rodzaju wykonywanych zadań dodatkowe wyposażenie,
  • możliwość udziału w warsztatach i wycieczkach edukacyjnych organizowanych dla Wolontariuszy przez cały rok.

Czego nie zapewniamy?

TPN nie zapewnia wyżywienia oraz nie pokrywa kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do kwatery TPN. Wymagane jest posiadanie odzieży i obuwia górskiego. Szczegółowe informacje o wymaganiach znajdują się w opisach zadań. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed wysłaniem zgłoszenia.

Czy trzeba mieć jakieś szczególne umiejętności, aby zostać Wolontariuszem?

Zakres zadań Wolontariuszy w naszym Parku jest duży i każdy może znaleźć coś dla siebie. Przy zadaniach związanych z poruszaniem się w terenie wymagamy podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich (przebieg szlaków, położenie schronisk) oraz doświadczenia turystycznego. Zadania związane z informacją turystyczną i edukacją  wymagają dodatkowo pewnej dużej wiedzy. Zupełnie inne umiejętności przydadzą się przy pracy w muzeum czy bibliotece. Ale najważniejsza jest motywacja i chęć do pracy. Warto zacząć od zadań prostszych, a później przechodzić do bardziej wymagających.

Czy trzeba mieć specjalistyczny sprzęt, aby uczestniczyć w zadaniach w ramach akcji?

Do zadań terenowych potrzebne są odzież i obuwie turystyczne. Uczestnicy zimowego monitoringu na szlakach i nartostradach powinni mieć narty skiturowe lub rakiety śnieżne. Narzędzia do wykonywania zadań zapewnia TPN.

Jakie zadania wykonują Wolontariusze w zimie?

W zimie jest możliwość pracy biurowej w siedzibie TPN, bibliotece oraz w pracowni GIS, a także pomocy w Punkcie Informacji Turystycznej TPN i Centrum Edukacji Przyrodniczej (CEP) TPN.

Jakie zadania wykonują Wolontariusze w lecie?

W lecie Wolontariusze wykonują prace takie, jak: renowacja i konserwacja infrastruktury turystycznej, utrzymanie czystości na szlakach i w ich otoczeniu (sprzątanie śmieci, likwidacja dzikich wysypisk), monitoring ruchu turystycznego (ruch pieszy, rowerowy, ankietowanie), edukacja przyrodnicza na szlakach, patrolowanie szlaków turystycznych, udostępnianie ekspozycji muzealnych, obsługa Punktu Informacji Turystycznej TPN, praca w bibliotece oraz pracowni GIS. Lista zadań nie jest zamknięta.

Czy można przyjechać z osobą towarzyszącą?

Tak, o ile uczestniczy ona w akcji Wolontariat dla Tatr. Nie można przyjechać na wolontariat z osobą towarzyszącą. Nie wolno też przywozić zwierząt domowych.

Czy wykonywanie zadań jest obowiązkowe?

Nie, ponieważ uczestnictwo w akcji jest dobrowolne. Osoby, które podjęły się wykonania przydzielonych zadań, są jednak zobowiązane do dołożenia należytej staranności. Zakres czynności dla Wolontariuszy jest ustalany z pracownikiem Parku.

Czy istnieje możliwość odbycia praktyk studenckich w ramach akcji Wolontariat dla Tatr?

Tak. W takim przypadku program praktyk określony przez daną uczelnię nie jest ściśle realizowany, a studenci wykonują te same zadania, co pozostali Wolontariusze. Rekrutacja na praktyki trwa zwykle w pierwszym kwartale roku. W przypadku praktyk w formie wolontariatu nie zapewniamy noclegów.

Drukuj