Tatrzańskie Leave No Trace
Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim, które odbyły się w Zakopanem 2–6 września, uczestnicy festiwalu poznawali zasady Leave No Trace – sprzyjały temu prelekcja i warsztaty w terenie z pracownikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów, bądź ich zminimalizowania. Bazuje na 7 podstawach:
- Zaplanuj zanim wyruszysz
- Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach
- Zabierz swoje śmieci
- Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś
- Uważaj z ogniem
- Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt
- Nie jesteś sam na szlaku
Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim odbyła się prelekcja i warsztaty w terenie poświęcone idei Leave No Trace. Ich organizatorem była Akademia Górska i Tatrzański Park Narodowy. Zajęcia prowadził Jan Krzeptowski – pracownik Działu Udostępniania TPN, przewodnik tatrzański. W prezentacji, która odbyła się w piątek 4 września w Dworcu Tatrzańskim, opowiedział jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę.
Mimo pogorszenia pogody nie zabrakło chętnych na sobotnie i niedzielne warsztaty. Podczas wycieczek uczestnicy zdobyli wiedzę na temat: pięter roślinnych, erozji roślinności i gleby w sąsiedztwie szlaków, zasad turystyki i taternictwa jaskiniowego w TPN, remontów szlaków i rekultywacji roślinności, geologii Tatr Zachodnich i Wysokich, roślinności na podłożu wapiennym i krystalicznym, kozic i świstaków, zasad turystyki, taternictwa i narciarstwa w TPN.
– Na sobotniej wycieczce było 6 osób. Rano zrobiłem prezentację w siedzibie dyrekcji Parku, a gdy pogoda się poprawiła, poszliśmy na wycieczkę. Udało się wejść przez Dolinę Kondratową na Przełęcz Kondracką. Wracając posprzątaliśmy śmieci wzdłuż szlaku. W niedzielę zjawiło się 14 osób. Zrobiliśmy zaplanowaną trasę: Dolina Jaworzynka – Dolina Gąsienicowa – Czarny Staw – Karb, Dolina Zielona Gąsienicowa – Sucha Przełęcz – Kasprowy. Pod Karbem dorwała nas śnieżyca. Pod Kasprowym spotkaliśmy niedźwiedzia i kozicę. Najwięcej pytań dotyczyło remontu szlaków na Czerwonych Wierchach, zasad zachowania się w przypadku spotkania z niedźwiedziem i wpływu wyrzucania resztek owoców (ogryzków, skórek) na przyrodę – podsumowuje Jan Krzeptowski.
Pamiętajmy, że Leave No Trace to idea ponadczasowa, którą warto poznawać i stosować nie tylko podczas warsztatów z przewodnikiem, ale również podczas własnych wycieczek w Tatry i inne cenne przyrodniczo obszary.
Organizator: Akademia Górska, Tatrzański Park Narodowy
Partnerzy: PZU, Spotkania z Filmem Górskim, TOPR, PSPW, Suunto, Salomon
Szczegóły: http://www.akademia-gorska.pl/leave-no-trace
Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=kzpDhR0Se0g