„Tajgołka” – modelowe centrum edukacji

17 sierpnia 2017

Pod koniec maja TPN nabył w drodze pierwokupu nieruchomość na Polanie Lichajówki (tzw. Tajgołka). Zakup został sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Własnością Skarbu Państwa stały się trzy działki, a wraz z nimi znajdujące się na nich zabudowania.

  • fot. TPN

    fot. TPN

W Tajgołce powstanie modelowy ośrodek edukacyjny. W ubiegłym roku opracowaliśmy koncepcję sieci centrów edukacyjnych, w której zakładamy stworzenie dużych ośrodków w licznie odwiedzanych lokalizacjach w parku, np. na Palenicy Białczańskiej czy w Kirach. Ich główne zadanie to informacja i edukacja skierowana do turystów wchodzących na szlaki. Poza nimi planujemy stworzenie obiektów edukacyjnych położonych w miejscowościach sąsiadujących z TPN, w lokalizacjach, które nie kolidują z masowym ruchem turystycznym. Będą one tworzone głównie z myślą o mieszkańcach Podhala i turystach, którzy korzystają z okolicznych kwater. Po zakupie Tajgołki możliwe będzie utworzenie pierwszego ośrodka edukacyjnego TPN w gminie Poronin. Jego zadaniem będzie prowadzenie zajęć dla uczniów podhalańskich szkół w ramach programu „Bliżej Tatr”. Obecnie w programie biorą udział przedszkola i klasy 1–6 szkół podstawowych powiatu tatrzańskiego. Planujemy włączenie do programu uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich. W Tajgołce z zajęć skorzystają również uczniowie odwiedzający nasz region, zakwaterowani w sąsiednich miejscowościach, nauczyciele, przewodnicy, kwaterodawcy, wolontariusze. Będą tu też organizowane spotkania z różnymi grupami, które mają wpływ na kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, m.in. dziennikarzy czy artystów – planujemy stworzenie programów rezydencyjnych, takie programy są prowadzone w wielu parkach narodowych za granicą.

Za tymi pomysłami przemawia otoczenie przyrodnicze ośrodka (sąsiedztwo potoku, polany i lasu, możliwość obserwacji przyrody przez cały rok – krokusy wiosną, wypas na polanie, tropy zwierząt cały rok), gotowa już infrastruktura (połączenie szlakiem turystycznym z Murzasichlem) oraz  baza noclegowa, pozwalająca zakwaterować grupy zapraszane na szkolenia.

Wkrótce zostanie powołana grupa ekspertów, w jej skład wejdą m.in. specjaliści z  Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Programy, które zaprojektujemy, mają angażować uczestników w proste badania naukowe i obserwacje przyrodnicze.

Drukuj