Szkolenia w ramach projektu "Tatry dla wszystkich"

15 grudnia 2022
Aktualizacja: 16 grudnia 2022

W ostatnich tygodniach pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego i podmiotów współpracującymi z nami, w tym Polskich Kolei Linowych, wolontariusze TPN oraz przewodnicy tatrzańscy, odbyli szkolenia z zakresu savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz z zakresu asystowania osobom z niepełnosprawnością podczas wycieczek (ATON).

Dowiedzieliśmy się jak właściwie zachować się w stosunku do niepełnosprawnej osoby. Poznaliśmy podstawy prawne, etyczne oraz psychologiczne bycia asystentem. Słuchaliśmy o odpowiedzialności za wykonywanie tej funkcji i o specyfice asystowania osobie z dysfunkcją wzroku, narządu ruchu, mowy lub słuchu. Przede wszystkim jednak nabyliśmy umiejętności wsparcia osoby z niepełnosprawnością w różnych życiowych i organizacyjnych problemach, które mogą mieć miejsce podczas zwiedzania czy wycieczki w górach.

W praktyce doświadczyliśmy czym są bariery architektoniczne, jeżdżąc na wózku oraz chodząc z pomocą laski dla niewidomych. Próbowaliśmy porozumieć się z osobą głuchą bez znajomości języka migowego. Większość naszych trenerów to osoby z niepełnosprawnościami - mogliśmy zadawać pytania o ich doświadczenia i największe wyzwania z jakimi się zmagają. Te praktyczne ćwiczenia i bezpośrednie rozmowy uzmysłowiły nam, jak wiele z naszych zachowań opierało się na błędnych wyobrażeniach, a często niestety i mitach.

Główne przesłanie szkoleń, które uczestnicy wynieśli, brzmi: ZAWSZE PYTAJ, czego osoba, której chcesz pomóc potrzebuje. ZAWSZE PYTAJ, czy w ogóle tej pomocy potrzebuje! 

Te dni, spędzone z trenerami Fundacji Transgresja, utwierdziły nas, że nasze działanie w zakresie zwiększania dostępności Tatrzańskiego Parku Narodowego są potrzebne. Wśród nich były osoby aktywne turystycznie, które dały nam mnóstwo wskazówek co możemy jeszcze udoskonalić. Szkolili nas: Agnieszka Majnusz, Małgorzata Żywina, Krzysztof Wostal, Alicja Stelmaszyk, Maria Jabcoń i Aneta Bilnicka.

Szkolenia realizowane były w ramach przedsięwzięcia grantowego pn. „Tatry dla wszystkich – zwiększenie dostępności przestrzeni TPN dla osób z niepełnosprawnościami”, finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach programu „Obszar chroniony, obszar dostępny”.

Drukuj