Rozmowy w sprawie oświetlania krzyża na Giewoncie
Jutro, 2 kwietnia mija dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Tatrzański Park Narodowy zaproponował organizatorom akcji oświetlania krzyża na Giewoncie współpracę i podjęcie wspólnej inicjatywy, która będzie oddawała hołd oraz wzmacniała i promowała pamięć o nauce Papieża Polaka.
Rocznica śmierci Jana Pawła II to dla większości Polaków chwila szczególna. Moment, który wielu z nas chce upamiętnić w wyjątkowy sposób, dlatego na terenie całego kraju podejmowane są rozmaite inicjatywy – msze, koncerty, wystawy, dzięki którym ludzie wierzący oddają cześć jego pamięci.
Wiadomo, że Tatry były jednym z bardziej ukochanych miejsc Papieża. Kochał je zapewne z tych samych powodów, dla których są one bliskie większości z nas. Nieskażona piętnem cywilizacji przyroda ma w sobie coś urzekającego. Większość z nas nosi w sobie sprzeciw wobec infrastrukturyzacji Tatr i wprowadzaniu „czynnika ludzkiego”. Tak też zapewne myślał sam Ojciec Święty, gdy mówił: „Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie”.
Do wszelkich inicjatyw podejmowanych na terenie parku narodowego musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie – w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Wpływa negatywnie na zwierzęta Tatr, zwłaszcza te przystosowane do życia w ciemności. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu niezbędne, to nie należy go stosować.
Ponieważ rozumiemy motywację organizatorów akcji oświetlania krzyża na Giewoncie i szanujemy ich zaangażowanie w upamiętnianie osoby Jana Pawła II, w ostatnich tygodniach spotkaliśmy się kilkukrotnie, wymieniając poglądy. Dyskutowaliśmy o tym, czy stawianie na szali symboli, jakimi są krzyż, osoba Jana Pawła II, ochrona przyrody, Tatry, jest właściwe. W konsekwencji bowiem może prowadzić to do konfliktu, a to najpewniej ostatnia rzecz, jakiej chciałby Ojciec Święty. Dla Tatrzańskiego Parku Narodowego Jan Paweł II, który tak pokochał Tatry, to również, tak jak dla organizatorów akcji oświetlania krzyża na Giewoncie, postać niezwykle ważna. Dlatego jesteśmy przekonani, że warto współpracować i wykorzystać nasz wspólny potencjał, by razem przypominać o słowach Papieża. W wyniku prowadzonych rozmów już pojawiły się pierwsze pomysły realizacji wspólnej inicjatywy, a organizatorzy akcji oświetlania krzyża wydają się rozumieć i podzielać wiele z argumentów wyrażonych przez Dyrekcję Parku. TPN pragnie podkreślić, że jest otwarty na wiele różnych propozycji oddania hołdu Ojcu Świętemu, które pogodzą ochronę przyrody z wyrażaniem pamięci o Papieżu Polaku, jak na przykład wyprawy tatrzańskimi ścieżkami Karola Wojtyły czy msze święte, w miejscach kultu, których w na terenie TPN jest kilka.