Plan ochrony ponownie przed radnymi

23 marca 2016

Plan ochrony dla Tatrzańskiego Parku Narodowego zyskał akceptację dwóch z czterech gmin, na których terenie leży Park. Dziś radni Bukowiny Tatrzańskiej jednomyślnie opowiedzieli się za przedstawionym projektem dokumentu, w Zakopanem tylko jeden radny wstrzymał się od głosu. Pod koniec marca plan zaopiniują rady gmin Poronin i Kościelisko. Tuż po tym trafi on do Ministerstwa Środowiska.

Przypomnijmy: plan ochrony parku narodowego jest aktem prawnym, który określa zasady postępowania ochronnego wobec wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych na okres 20 lat.

Prace nad projektem planu dla TPN-u rozpoczęły się w styczniu 2011 r. Przebiegały wieloetapowo. W ramach rozpoczętych w listopadzie 2015 roku konsultacji społecznych zgłoszono 296 uwag i wniosków, w tym 41 sformułowanych w uchwałach rad gmin Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko. Piętnaście instytucji i organizacji, do których wysłano pisemne zawiadomienia, nie zgłosiło uwag do konsultowanego dokumentu. Wszystkie uwagi zgłoszone w terminie rozpatrzył Dyrektor TPN-u. Uzasadnione propozycje zmian i uzupełnień uwzględniono w projekcie planu, który następnie ponownie przedstawiany był gminom.

4 marca 2016 r. odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego, na którym dokonano kilku korekt przygotowanego wcześniej projektu rozporządzenia w sprawie planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rada pozytywnie zaopiniowała tak przygotowany projekt, rekomendując przekazanie go do zatwierdzenia do Ministerstwa Środowiska.

Skorygowany projekt planu ponownie trafił do gmin. Zgodnie z przepisami opinie pobliskich gmin są wymagane, ale nie muszą być pozytywne, aby plan mógł trafić do Ministerstwa Środowiska. Parkowi zależało jednak na tym, by plan był akceptowany przez społeczność lokalną. Dziś, 23 marca radni z Bukowiny i Zakopanego przyjęli plan. Pod koniec marca radni z Kościeliska i Poronina ponownie pochylą się nad projektem. 31 marca plan zostanie złożony w Ministerstwie Środowiska.

Drukuj