11. Spotkania z Filmem Górskim

2 września 2015

Już dzisiaj startuje kolejna edycja Spotkań z Filmem Górskim. To wielkie święto dla wszystkich miłośników gór. Impreza potrwa do niedzieli. Na uczestników czeka wiele atrakcji.

Na plakatach Spotkań z Filmem Górskim co roku widnieje inna góra – tym razem jest to Mt. Everest – symbol Himalajów. Po tragicznym trzęsieniu ziemi, które dotknęło Nepal, czujemy obowiązek podkreślić, że góry jako przestrzeń wolności, są zarazem przestrzenią odpowiedzialności za drugiego człowieka – spotkanie na rzecz Nepalu jest okazją do połączenia sił organizacji pozarządowych ze środowiskiem ludzi gór, którzy razem mogą wspierać ten kraj. Everest zobaczymy też podczas pierwszego w Polsce pokazu spektakularnego filmu, który opowiada historię jednej z najtragiczniejszych wypraw w historii himalaizmu z 1996 roku, a po projekcji, po 25 latach od pierszego wejścia zimowego na ten ośmiotysięcznik, spotkamy się z Krzysztofem Wielickim.

 Na widzów czekają premierowe pokazy filmów z Europy, USA, RPA, Iranu i Nepalu, a przed znakomitym gronem jurorów stoi zadanie wybrania najlepszych z nich. Czeka na nas również przedpremierowy pokaz filmu „No ski no fun” w reż. Darka Załuskiego o niezwykłych wyczynach Andrzeja Bargiela. Przed nami wiele innych programowych perełek, które składają się na niepowtarzalny klimat festiwalu: spotkanie z wybitnym wspinaczem Uelim Steckiem, Gasherbrum II oczami Kingi Baranowskiej i rocznicowe spotkanie z Anną Czerwińską i Anną Okopińską; spotkanie na temat rosyjskiego alpinizmu z udziałem Denisa Urubko i ich „guru” Wladimira Szatajewa; opowieść o górskim życiu Simona Yatesa – partnera Joe Simpsona ze słynnej wyprawy opisanej w książce „Dotknięcie pustki” i Hannsa Schella o drodze jego imienia wyznaczonej na Nanga Parbat w 1976 roku. Gościem będzie również prof. Zdzisław Jan Ryn – lekarz psychiatra, alpinista, ekspert medycyny górskiej, podróżnik, dyplomata, autor pionierskich na świecie badań psychologicznych i psychiatrycznych himalaistów dotyczących wpływu wysokości na organizm, który opowie o nich w prelekcji pt. „Między udręką a ekstazą”.

 Młodzież, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, zapraszamy na spotkanie o polsko-francuskim ruchu oporu i jedynym wolnym polskim liceum w okupowanej Europie, gdzie ich rówieśnicy stawiali opór moralny, kulturowy i zbrojny, walcząc „za naszą i waszą wolność”.        

Wpinaczy czeka 10. edycja Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego, a w Tatry ruszamy z Akademią Górską, wycieczką w stylu retro i projektem Leave No Trace realizowanym wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Nad Krupówkami, na linie rozpiętej pomiędzy kamienicami, przechadzać się będą mistrzowie highline'u, a każdy będzie mógł spróbować tej aktywności na Placu Niepodległości – już na nisko rozpiętej linie.

 
To jeszcze nie wszystko – zajrzyjcie do programu i bądźcie z nami, współtworząc Spotkania z Filmem Górskim!

 Szczegóły: www.spotkania.zakopane.pl, www.akademia-gorska.pl

Drukuj