Sprzatanie szlaków w Tatrach Zachodnich

  • Nazwa lokalizacji: Tatry Zachodnie
  • Nazwa kategorii: Ochrona czynna - usuwanie odpadów z parku
  • Ilość zgłoszonych uczestników: 0/14
  • Opiekun zadania: Olga
  • Termin zadania: Nabór zakończony 25 kwietnia 2024 - 5 maja 2024

Opis zadania

Celem zadania jest usuwanie odpadów pozostawianych przez turystów na terenie Parku. Śmieci te (głównie opakowania po żywności i napojach) negatywnie oddziałują na przyrodę poprzez zmianę zachowań zwierząt - ptaków i ssaków, które przyzwyczajają się do obcego źródła pokarmu, tworzenie pułapek dla bezkręgowców oraz dostarczanie do gleby i wody szkodliwych substancji. Zadanie polega na sprzątaniu śmieci ze szlaków turystycznych i ich otoczenia (około 5 metrów wokół szlaku), a także w sąsiedztwie dróg publicznych przebiegających przez teren Parku oraz dostarczeniu zebranych odpadów do wyznaczonego miejsca. Wymaga to pokonywania na piechotę kilku/kilkunastu kilometrów dziennie oraz przenoszenia worka lub plecakoworka. Jeśli widać śmieci dalej, trzeba po nie podejść. Jeśli jednak teren jest niebezpieczny – skałki, strumień, to nie jest wymagane oddalanie się na tą odległość. Zwracamy szczególną uwagę na miejsca, gdzie turyści się zatrzymują, aby odpocząć – brzeg potoku, polana z ławami, ławostołami, wyjście z jaskini, przełęcz. Tam przeważnie śmieci jest najwięcej. Warto zaglądać za kłody lub kamienie przy szlaku, ponieważ w takich miejscach turyści czasem chowają śmieci. Zaglądamy również w wydeptane, widoczne ścieżki odchodzące od szlaku. Sprzątamy wszystko, co znajdziemy – łącznie z resztkami jedzenia, skórkami po bananach, ogryzkami, niedopałkami papierosów, gumami do żucia. Nie zabieramy śmieci od turystów. Oni mają je znosić ze sobą. Nie jesteście chodzącymi koszami na śmieci.

Przy sprzątaniu należy używać rękawic roboczych i chwytaków do śmieci (przed wyjściem sprawdzić, czy sprawny). Zabieramy zapas worków mniejszych i kilka zielonych dużych. Można też używać plecakoworka, który bardzo ułatwia transport śmieci (w takim przypadku jedna osoba bierze plecak, a druga plecakoworek).
 
Miejsca gdzie można zostawić worek ze śmieciami 

  • śmietnik przy ośrodku Storczyk – segregacja do pojemników,
  • leśniczówka w Dolinie Chochołowskiej (w garażu po prawej, drzwi od potoku – segregacja do pojemników),
  • leśniczówka w Dolinie Strążyskiej (w budynku gospodarczym po prawej, szopa z okienkiem – segregacja do pojemników),
  • wiata garażowa przy parku leśnym, ul. Chałubińskiego, wejście w drogę wewnętrzną TPN naprzeciwko Hotelu Crocus, klucz pod wiatą – segregacja do pojemników
Nie wolno zostawiać worków w innym miejscu przy szlaku, w toaletach przenośnych ani w schroniskach.

Segregacja śmieci 
Śmieci zbierane ze szlaków segregujemy na:
1. szkło, 2. plastik + metal razem, 3. papier oraz 4. pozostałe po segregacji.
Należy pamiętać o zgniataniu, żeby zaoszczędzić miejsca. Można już na szlaku segregować do osobnych mniejszych worków, które wysypie się na wyznaczonych miejscach zbiórki. Nie zawsze przy dużej ilości śmieci się to sprawdzi, wtedy pozostaje segregacja na koniec sprzątania w Storczyku lub przy leśniczówkach. Jaką technikę wybrać zależy od Was, od wybranej trasy, ilości osób na zadaniu, ilości śmieci, użytego sprzętu (plecakoworek). 
Na przykład: szkła czy papieru nie ma dużych ilości, więc można na początku zbierać razem z plastikiem i aluminium (głównie puszki), a potem rozdzielić. Sporo znajduje się zużytych chusteczek – te nie są papierem do recyclingu, więc wrzucamy do pozostałych i w ten sposób mamy dwa worki na szlaku. W Storczyku są osobne przeznaczone pojemniki z workami, w leśniczówkach są tylko oznaczone/opisane osobne worki na poszczególne kategorie. 
 
 

Wymagania

Od kandydatów na to zadanie wymaga się: 
- dobrej kondycji fizycznej, 
- podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich i przebiegu szlaków turystycznych,
- znajomości przepisów obowiązujących na terenie TPN,
- niezbędne jest także posiadanie obuwia i odzieży górskiej (buty powyżej kostki z twardą podeszwą, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła czapka i rękawiczki).

Dodatkowe informacje

Nocleg
Storczyk - 4 drewniane domki letniskowe. W każdym domku są dwa pokoje: 
3-osobowy na parterze i 2-osobowy na poddaszu, kuchnia z pełnym wyposażeniem (kuchenka gazowa, mała lodówka, czajnik, garnki, talerze i sztućce), jadalnia ze stołem i krzesłami oraz łazienka (toaleta z umywalką). Domek jest ogrzewany piecem elektrycznym. Do dyspozycji mieszkańców wszystkich domków jest jeden wspólny prysznic znajdujący się w osobnym budynku (1 kabina) z toaletą. Na Storczyku nie ma pralki, więc wszelkie ubrania można prać tylko ręcznie – proszek do prania jest zapewniony.
 
Co otrzymuje wolontariusz ?
  • ubezpieczenie NNW na kwotę 20 000 zł w przypadku umów podpisywanych na okres krótszy niż miesiąc,
  • odpowiednie dla wykonywania świadczeń środki ochrony indywidualnej, uzależnione od zagrożeń i specyfiki tych świadczeń,
  • odzież służbową zapewniającą identyfikację wizualną,
  • sprzęt niezbędny do poprawnego wykonywania zadań,
  • bezpłatne wejście na teren TPN w okresie obowiązywania umowy,
  • bezpłatny nocleg w warunkach turystycznych (liczba miejsc noclegowych jest ograniczona, pierwszeństwo mają Wolontariusze długoterminowi),
  • pokrycie części kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej z miejsca zakwaterowania (dotyczy kwater TPN) do miejsca pracy,
  • pisemną opinię o wykonanych świadczeniach wydawaną na prośbę Wolontariusza.