Znamy już kolejnych Dobroczyńców TPN

27 września 2019

Tytuł ten przyznany został po raz czwarty, a uroczyste wręczenie statuetki odbyło się podczas Gali XV Spotkań z Filmem Górskim w niedzielę 8 września w Kinie Sokół. Tytułem Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego uhonorowano prof. dra hab. Adama Kotarbę i prof. dra hab. Zbigniewa Wójcika.

  • fot. M. Murawski

    fot. M. Murawski

  • fot. M. Murawski

    fot. M. Murawski

  • fot. M. Murawski

    fot. M. Murawski

  • fot. M. Murawski

    fot. M. Murawski

Po raz pierwszy honorowe wyróżnienia dla osób, które przyczyniły się do realizacji zadań Parku, dyrekcja TPN przyznała ponad dwadzieścia lat temu, z okazji 40-lecia istnienia instytucji. Pierwszymi osobami, które otrzymały honorowy tytuł Zacnego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego, byli Zofia i Witold Paryscy. Niestety w następnych latach ten zamysł porzucono.

W roku obchodów 60. rocznicy powstania Parku dyrektor TPN powrócił do tej idei. Od tej pory tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest przyznawany co dwa lata wybranym osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w działalności społecznej, naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego TPN. 

W roku 2015 kapituła tytułem honorowym Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowiła uhonorować: prof. dr. hab. Wiesława Barczyka oraz Józefa Nykę. W 2017 roku tytuł ten otrzymali: śp. prof. dr hab. Halina Piękoś-Mirek i prof. dr hab. Zbigniew Mirek oraz prof. dr hab. Stefan Skiba.

W roku 2019 Kapituła w składzie: Paweł Skawiński, Stefan Skiba, Piotr Bąk, Marcin Rząsa, Anna Wende-Surmiak i Marek Grocholski tytułem Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowiła uhonorować prof. dr hab. Adama Kotarbę oraz prof. dr hab. Zbigniewa Wójcika.

– Z wielkim uznaniem myślimy o dorobku Panów Profesorów, o zaangażowaniu i pasji, z jakimi poświęcają się naukowemu poznaniu naszego narodowego dobra – Tatr. Nowatorskie metody badawcze, w połączeniu  z ogromną wiedzą i niezwykłą dociekliwością, zaowocowały pełniejszym zrozumieniem procesów zachodzących w Tatrach. Kilkadziesiąt lat pracy naukowej Panów Profesorów, kierowania zespołami prowadzącymi badania zarówno stacjonarne, jak i ekspedycyjne, pozwoliły na doprowadzenie do rozkwitu wiedzy na temat przyrody nieożywionej Tatr.
Doceniamy również zaangażowanie na rzecz wielu komitetów i towarzystw naukowych, za setki publikacji, z których wyłania się przesłanie, że Tatry zasługują na naszą opiekę i szacunek.
Dziękujemy za kształcenie pokoleń polskich naukowców i za piękny przykład, jak należy kochać i rozumieć otaczającą nas przyrodę – mówił podczas Gali dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Laureaci, tradycyjnie już, otrzymali statuetki autorstwa Marcina Rząsy.

Drukuj