Zapraszamy na prelekcję i pokaz filmu "Kohut"
Serdecznie zapraszamy na sobotnią prelekcję na temat wpływu turystyki zimowej na przyrodę oraz niedzielny pokaz filmu "Kohut" Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego. To będzie świetna okazja by w szerszym gronie porozmawiać o bardzo trudnej sytuacji cietrzewi w Tatrach oraz o tym, co każdy z nas może zrobić, by sytuację tę poprawić. Cietrzewia, pięknego ptaka, trzeba chronić, inaczej nie przetrwa. W Polskich Tatrach żyje już tylko 40 ptaków. Są na granicy wymarcia.
Cietrzewie są bardzo płochliwe i niezwykle przywiązane do swoich ostoi. Zimę spędzają w jamkach, wykopanych w śniegu. Przebywają w nich niemal całą dobę, z krótką przerwą na jedzenie. Częste płoszenie przez ludzi niezwykle wyczerpuje ptaki. Spłoszone, przysiadają wysoko, na drzewie lub skale, i obserwują otoczenie. Są wówczas łatwym łupem dla drapieżników. Znalezienie miejsca na nową jamkę śnieżną zajmuje im sporo czasu i zabiera cenną energię.
Wiosną trwają toki cietrzewi. To bardzo ważny czas. Na grzbietach górskich samce wydają charakterystyczne dźwięki i przyjmują godowe pozy. W szczytowym okresie toków przylatują samice i wybierają najsilniejszego samca. Niestety, płoszenie cietrzewi w okresie godowym prowadzi do zaniku toków i uniemożliwia rozród. Nie pojawiają się nowe lęgi...
Dlatego ze względu na wielką potrzebę wzmocnienia ochrony populacji cietrzewi wprowadzamy ograniczenia dla turystów pieszych i narciarzy polegające na:
- Stałym zamknięciu od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, szlaku narciarskiego prowadzącego z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu (por. załącznik nr 5 do zarządzenia).
- Zamknięciu w okresie od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do godziny 8:00 rano następujących odcinków szlaków turystycznych:
Co Ty możesz zrobić?
1. Zostaw część gór tylko dla cietrzewi, to ich ostoja. Od spokoju zależy ich życie.
2. Poruszaj się wyłącznie po szlakach.
3. Na nartach korzystaj tylko z wyznaczonych tras.
4. Czas między zmierzchem a świtem zostaw dla zwierząt. Daj ptakom przestrzeń na zaloty – robią to przed wschodem słońca.
5. Chcesz usłyszeć tokujące ptaki? Sam bądź cicho.
6. Chcesz zobaczyć tropy? Wypatruj ich tylko na obrzeżach szlaków.
7. Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz cietrzewia z daleka – to wielka rzadkość! Nie podchodź!