Zapraszamy na prelekcję i pokaz filmu "Kohut"

24 lutego 2023

Serdecznie zapraszamy na sobotnią prelekcję na temat wpływu turystyki zimowej na przyrodę oraz niedzielny pokaz filmu "Kohut" Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego. To będzie świetna okazja by w szerszym gronie porozmawiać o bardzo trudnej sytuacji cietrzewi w Tatrach oraz o tym, co każdy z nas może zrobić, by sytuację tę poprawić. Cietrzewia, pięknego ptaka, trzeba chronić, inaczej nie przetrwa. W Polskich Tatrach żyje już tylko 40 ptaków. Są na granicy wymarcia.

Nasza relacja z cietrzewiami i będąca jej wynikiem trudna sytuacja gatunku zagrożonego wyginięciem jest historią o tym, jakich dokonujemy wyborów - jako turyści, narciarze, skialpiniści. Każda nasza decyzja, ślad, linia zjazdu - mają znaczenie. To od nas zależy czy cietrzewie przetrwają i teraz mamy ostatni moment, by zacząć działać!
 
???? Sobota, 25 lutego, 17:00 - prelekcja Jana Krzeptowskiego-Sabały na temat turystyki zimowej i jej wpływu na przyrodę.
 
???? Niedziela, 26 lutego,19:00 - pokaz filmu "Kohut" Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego, który powstał podczas dwuletnich badań populacji cietrzewia w polskich Tatrach. Po filmie porozmawiamy z Michałem Adamowiczem. Trailer filmu zobaczycie TUTAJ.
 
Oba wydarzenia odbędą się w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ulicy Chałubińskiego 42a. Wstęp - bezpłatny! 
 
 
 

Cietrzewie są bardzo płochliwe i niezwykle przywiązane do swoich ostoi. Zimę spędzają w jamkach, wykopanych w śniegu. Przebywają w nich niemal całą dobę, z krótką przerwą na jedzenie. Częste płoszenie przez ludzi niezwykle wyczerpuje ptaki. Spłoszone, przysiadają wysoko, na drzewie lub skale, i obserwują otoczenie. Są wówczas łatwym łupem dla drapieżników. Znalezienie miejsca na nową jamkę śnieżną zajmuje im sporo czasu i zabiera cenną energię.

Wiosną trwają toki cietrzewi. To bardzo ważny czas. Na grzbietach górskich samce wydają charakterystyczne dźwięki i przyjmują godowe pozy. W szczytowym okresie toków przylatują samice i wybierają najsilniejszego samca. Niestety, płoszenie cietrzewi w okresie godowym prowadzi do zaniku toków i uniemożliwia rozród. Nie pojawiają się nowe lęgi...

Dlatego ze względu na wielką potrzebę wzmocnienia ochrony populacji cietrzewi wprowadzamy ograniczenia dla turystów pieszych i narciarzy polegające na:

  1. Stałym zamknięciu od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, szlaku narciarskiego prowadzącego z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu (por. załącznik nr 5 do zarządzenia).
  2. Zamknięciu w okresie od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do godziny 8:00 rano następujących odcinków szlaków turystycznych:
▪️ Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte)
▪️ Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie)
▪️ Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie).
 

Co Ty możesz zrobić?

1. Zostaw część gór tylko dla cietrzewi, to ich ostoja. Od spokoju zależy ich życie.
2. Poruszaj się wyłącznie po szlakach.
3. Na nartach korzystaj tylko z wyznaczonych tras.
4. Czas między zmierzchem a świtem zostaw dla zwierząt. Daj ptakom przestrzeń na zaloty – robią to przed wschodem słońca.
5. Chcesz usłyszeć tokujące ptaki? Sam bądź cicho.
6. Chcesz zobaczyć tropy? Wypatruj ich tylko na obrzeżach szlaków.
7. Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz cietrzewia z daleka – to wielka rzadkość! Nie podchodź!

Drukuj