Wyniki sekcji zwłok Eryka

19 czerwca 2015

Znane są już wyniki sekcji zwłok Eryka, jednego z najstarszych tatrzańskich niedźwiedzi. Sparaliżowane zwierzę zostało znalezione na początku czerwca w Dolinie Jaworzynki. Konieczne okazało się wówczas jego uśpienie. Ciało niedźwiedzia zostało przewiezione do Wrocławia, gdzie przeprowadzono sekcję.

  • Fot. Józef Bobak/TPN

    Fot. Józef Bobak/TPN

  • Zminy zapalne trzonów kręgowych i krążków miedzykkręgówych kręgów piersiowych od 2 do 4. Tomografia komputerowa,  projekcja grzbietowo brzuszna.

    Zminy zapalne trzonów kręgowych i krążków miedzykkręgówych kręgów piersiowych od 2 do 4. Tomografia komputerowa, projekcja grzbietowo brzuszna.

  • Pocisk widoczny na zdjęciu rentgenowskim szyi. Projekcja strzałkowa celowana.

    Pocisk widoczny na zdjęciu rentgenowskim szyi. Projekcja strzałkowa celowana.

  • Zminy zapalne trzonów kręgowych i krążków miedzykręgówych kręgów piersiowych od 2 do 4. Tomografia komputerowa, projekcja strzałkowa.

    Zminy zapalne trzonów kręgowych i krążków miedzykręgówych kręgów piersiowych od 2 do 4. Tomografia komputerowa, projekcja strzałkowa.

  • Pocisk wydobyty z szyi Eryka

    Pocisk wydobyty z szyi Eryka

Badanie sekcyjne niedźwiedzia wykazało, że przyczyną porażenia kończyn było bardzo zaawansowane zapalenie obejmujące trzony kręgów i tarczki międzykręgowe na odcinku od 2. do 4. kręgu piersiowego. Charakter zmian (biorąc pod uwagę dobrą kondycję zwierzęcia, pusty przewód pokarmowy oraz zaawansowanie zmian skórnych okolicy zadu) wskazuje, że zaostrzenie procesu chorobowego nastąpiło 3 do 5 dni przed znalezieniem zwierzęcia. Stwierdzone zmiany anatomopatologiczne miały charakter nieodwracalny i doprowadziłyby do całkowitego porażenia wszystkich kończyn.

Ponadto stwierdzono ślady po postrzale z obecnością pocisku w mięśniach szyi. Był to pocisk kulowy półpłaszczowy – najprawdopodobniej z broni myśliwskiej. Charakter zmian wskazuje, że do postrzału doszło kilka miesięcy temu (być może nawet wcześniej). Lokalizacja zmian nie wskazuje na związek postrzału ze zamianami zapalnymi w obrębie kręgosłupa.

Więcej o śmierci Eryka pisaliśmy tutaj.

Drukuj