Wizyty wydr

29 stycznia 2014

24 stycznia pracownicy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN odnotowali liczne ślady po – kolejnej już – wizycie wydr na terenie ośrodka przy ulicy Chałubińskiego.

  • fot. Małgorzata Kot

    fot. Małgorzata Kot

  • fot. Małgorzata Kot

    fot. Małgorzata Kot

  • fot. Małgorzata Kot

    fot. Małgorzata Kot

Wydra zostawiła m.in. odchody, wydeptane miejsca odpoczynku, bardzo czytelnie odciśnięte tropy nad Potokiem Foluszowym, przy wypływie potoku z tunelu pod rondem, oraz na stawkach w Ogrodzie Roślinności Tatrzańskiej.

Czego wydry tu szukają ?  Jedzenia! Stawki w ogrodzie od lat są miejscem, gdzie skutecznie rozmnaża się żaba trawna, która jest przysmakiem wydr. W Potoku Foluszowym pojawiają się też pstrągi tęczowe i źródlane, uciekające ze znajdującej się powyżej hodowli. Wydra „czyści” to miejsce z ryb obcych gatunków, zjada trochę żab zimujących pod kamieniami, po czym  przenosi się dalej, w obrębie swojego terytorium, którego broni przed innymi wydrami, często w walce na śmierć i życie.

Osobnik wydry eksponowany  na wystawie „Rok w Tatrach” w Centrum Edukacji Przyrodniczej stracił życie, walcząc z innym samcem w czasie godów.  Samica, aby móc się rozmnażać, też  musi wywalczyć własne terytorium.  Terytoria samic i samców mogą się nakładać.  

Wydrze gody przypadają własnie teraz, w połowie zimy. Wydry nawołują się chakterystycznym ćwierkaniem, żerują wspólnie, nawet w dzień. Jeśli będziemy mieć szczęście, może zobaczymy przemykające wzdłuż wody brązowe zwierzątko, wielkości sporego jamnika, które znakomicie pływa i nurkuje. Dzięki jego obecności populacje ryb i żab są zdrowe, bo wydra, jak każdy drapieżnik, eliminuje osobniki słabe i chore.

Pamiętajmy, że wydra jest zwierzęciem chronionym prawnie (ochrona częściowa).  


dr Marek Kot

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Drukuj