Wiktorówki. Obejrzyj fotokast

17 listopada 2010

Jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Tatrach i na Podhalu. Ale z sentymentem myślą o nim i ci, dla których religijny wymiar nie ma znaczenia. Miejsce symbolicznego odpoczynku dla tych, którzy w górach zostali na zawsze.

  • Wiktorówki. Obejrzyj fotokast

    Wiktorówki. Obejrzyj fotokast

  • Fot. Bartek Solik

    Fot. Bartek Solik

Historia kultu sięga roku 1860. Według Wojciecha Łukaszczyka Kulawego z Murzasichla – ówczesnego pasterza – czternastoletnia Marysia Murzańska, szukając zagubionych owiec w okolicy Polany Rusinowej, ujrzała w lesie pośród mgły piękną Jaśniejącą Panią. Dostała od niej polecenie, aby upomniała ludzi: niech przestaną grzeszyć i pokutują. Wydarzenie to upamiętniono przez przybicie do świerka obrazka z wizerunkiem Matki Boskiej. Odtąd w miejscu tym pasterze i robotnicy leśni modlili się, wierząc, że ma ono cudowną moc, podobnie jak woda z pobliskiego źródełka. Z czasem papierowy obrazek zastąpiono obrazem na szkle. W 1902 roku zbudowano małą kapliczkę i tu umieszczono figurkę Matki Bożej wykonaną w końcu XIX wieku przez nieznanego artystę. Przez kolejne lata kaplica zmaga się z żywiołami, na przemian niszczona i odbudowywana.

Od 1958 roku kościółkiem opiekują się  dominikanie. Oto filmowa opowieść o życiu na Wiktorówkach, miejscu dostatecznie bliskim i wystarczająco dalekim.
 

Drukuj