Wakacje za nami

29 września 2016

Miniony sezon pod względem frekwencji należy do udanych, choć nie był rekordowy. Pogoda była zmienna, co skutkowało tym, że ruch na szlakach rozkładał się nierównomiernie. W deszczowe dni turystów było niewielu, a w pogodne na podejściach do najpopularniejszych tatrzańskich szczytów ustawiały się kolejki. Tradycyjnie najwięcej biletów sprzedano na Palenicy Białczańskiej oraz w Dolinie Kościeliskiej.

  • fot. Marcin Bukowski

    fot. Marcin Bukowski

W tym roku lipcowa frekwencja była słabsza od zeszłorocznej. Drugi miesiąc wakacji był znacznie lepszy. W długi weekend sierpniowy, a dokładnie 12 sierpnia, padł tegoroczny rekord dziennych wejść na teren Parku – 32 376 osób. Jednak rekord z 2011 roku (36 tys. osób) nie został przekroczony.

Lato 2016 przyniosło kilka nowinek turystycznych. Najważniejszą informacją jest otwarcie Ścieżki nad Reglami na odcinku Dolina Kościeliska – Dolina Lejowa. W tym samym czasie Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie otworzyła szlak w Dolinie Lejowej oraz dalszy odcinek Ścieżki nad Reglami – do Doliny Chochołowskiej.

Przypomnijmy, że szlaki te pozostawały zamknięte od grudnia 2013 r., kiedy wiatr halny powalił w tym rejonie bardzo dużo drzew. Przywrócono więc dla ruchu turystycznego wszystkie zamknięte z tego powodu trasy.

Z początkiem letniego sezonu turystycznego w Tatrach pojawiły się nowe „malunki” na skałach. Z roku na rok takich przypadków wandalizmu jest coraz więcej. Dużych (powyżej 1 m szerokości lub wysokości) rysunków i napisów zinwentaryzowano kilkanaście, mniejszych – kilkadziesiąt. Dość często pojawiają się również małe napisy: podpisy, wyznania itp., których może być na terenie Parku nawet tysiące. Usuwanie napisów jest trudnym przedsięwzięciem w parku narodowym, ponieważ użycie silnych środków chemicznych jest wykluczone. Wielu metod nie można zastosować ze względu na trudną wysokogórską lokalizację, np. takich, które wymagają dostępu do prądu czy też dużej ilości wody. W lipcu przetestowano dwie metody usuwania napisów. Obie oparte są na zastosowaniu ekologicznych preparatów w płynie. W najbliższym czasie zaplanowano także testy metody wykorzystującej promienie laserowe. Po sprawdzeniu wszystkich sposobów wykonana zostanie ich analiza pod kątem kosztów i możliwości zastosowania na obszarach chronionych.

Od niedawna na szlakach turystycznych spotkać można nowe piktogramy. Umieszczono je przede wszystkim w sąsiedztwie szlaków dojściowych i przebiegających główną granią Czerwonych Wierchów. Informują one o zakazie schodzenia ze szlaku i rozdeptywania poboczy. Szlaki te zostały niedawno wyremontowane i są dobrze przystosowane do uprawiana turystyki. W ich sąsiedztwie staramy się odtworzyć roślinność.

W lipcu zakończyła się budowa ronda na Łysej Polanie, które znacznie usprawniło ruch samochodowy w tym rejonie. W przyszłości mają się tam pojawić również nowoczesne urządzenia sterowania ruchem. Inwestycja kosztowała 2,5 mln zł, dofinansowana była ze środków: województwa małopolskiego, powiatu tatrzańskiego, gminy Bukowina Tatrzańska oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nadal trwa modernizacja parkingu na Palenicy Białczańskiej, która ma potrwać do końca października.

Drukuj