Uwaga, sezon na burze w pełni
Prawdopodobieństwo, że turysta górski zostanie porażony piorunem na szlaku, jest stosunkowo niewielkie, ale jednak realne. Po pierwsze, burze w górach występują częściej niż na nizinach. Po drugie, ukształtowanie górskiego terenu sprawia, że jeśli burza zastanie turystów w miejscu znacznie wystającym ponad otoczenie – na przykład na szczytach czy graniach – to prawdopodobieństwo porażenia będzie znacznie większe.
Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Uderzenia pioruna zdarzały się i na wyniosłych szczytach, i na bezpiecznej – zdawałoby się – ścieżce wokół Morskiego Oka. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych.
- Dobrym zwyczajem jest więc wczesne rozpoczynanie wycieczki.
- Zauważywszy objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej najbliższym szlakiem zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Nie należy zwlekać ani chwili. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami.
- Gdy mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno się chować do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę.
- Należy usiąść na plecaku i, podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”.
- Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia.
- Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!
Polecamy broszurę, którą jakiś czas temu wydaliśmy wspólnie z TOPR-em – Burze. Profilaktyka, bezpieczeństwo, zasady postępowania, pomoże ocenić ryzyko nadejścia burzy, podjąć odpowiednie kroki w przypadku, gdy burza zastanie nas w górach, a także podpowie, jak udzielić pomocy osobie porażonej piorunem.
Można ją kupić na stronie sklep.tpn.pl oraz w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (Chałubińskiego 42 a) i w Punkcie Informacji Turystycznej TPN (Chałubińskiego 44).