TPN na 13. Spotkaniach z Filmem Górskim

29 sierpnia 2017

SzFG to festiwal organizowany corocznie w centrum Zakopanego i w samych Tatrach przez Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. Tym razem odbędzie się w dniach od 30 sierpnia do 3 września. Celem imprezy jest promocja szeroko rozumianej kultury górskiej i sportów. Jako stały partner wydarzenia gorąco zachęcamy do udziału! Przygotowaliśmy kilka wydarzeń, szczegóły poniżej.

  • Tomasz Skrzydłowski (TPN) fot. Danuta Wojciechowska

    Tomasz Skrzydłowski (TPN) fot. Danuta Wojciechowska

  • Beata Bańka (TPN) fot. materiały TPN

    Beata Bańka (TPN) fot. materiały TPN

  • Jan Krzeptowski-Sabała (TPN) fot. Łukasz Ziółkowski

    Jan Krzeptowski-Sabała (TPN) fot. Łukasz Ziółkowski

W ramach festiwalu zapraszamy na środowe spotkanie z Tomaszem Skrzydłowskim, autorem „Przewodnika przyrodniczego po Tatrach Polskich” w kinie Giewont (30 sierpnia, godz. 17–18).

W trakcie spotkania autor opowie o trzecim wydaniu tej bestsellerowej publikacji, która ukazała się nakładem TPN po raz pierwszy w roku 2010. Książka Tomasza Skrzydłowskiego to obszerne kompendium wiedzy przyrodniczej, ale nie tylko. Zawiera liczne informacje o dziejach poznania przyrody Tatr, historii jej ochrony, o ludziach, którzy Tatrom poświęcili swoje życie. Obowiązkowa pozycja przed wyprawą w Tatry!

Więcej na facebookowym profilu wydarzenia.


Przygotowaliśmy coś specjalnego również dla młodszych uczestników festiwalu, których zapraszamy na inspirujące ekowarsztaty w namiocie PZU (2 i 3 września, Górna Rówień Krupowa). W sobotę (10–12) spotkamy się z miłośnikami projektowania na warsztatach własnoręcznego ozdabiania bawełnianych toreb. Z kolei w niedzielę (w tych samych godzinach) każdy uczestnik własnoręcznie ozdobi doniczkę przygotowaną z materiałów przeznaczonych do recyklingu, a następnie posadzi w niej jedną z wybranych tatrzańskich roślin.

Warsztaty poprowadzi Beata Bańka z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, na co dzień zajmuje się edukacją najmłodszych w Tatrzańskim Parku Narodowym; miłośniczka górskich wędrówek, adeptka przewodnictwa tatrzańskiego, członkini Tatrzańskiego Klubu Górskiego Vertical, rodowita góralka.

Więcej na facebookowym profilu wydarzenia.


Leave No Trace w ramach Akademii Górskiej z PZU

Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów bądź ich zminimalizowania. Opiera się na 7 podstawach:

1. Zaplanuj, zanim wyruszysz (Plan Ahead and Prepare).
2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach (Travel and Camp on Durable Surfaces).
3. Zabierz swoje śmieci (Dispose of Waste Properly).
4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś (Leave What You Find).
5. Uważaj z ogniem (Minimize Campfire Impacts).
6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt (Respect Wildlife).
7. Nie jesteś sam na szlaku (Be Considerate of Other Visitors).


Idea zrodziła się w Stanach Zjednoczonych i rozprzestrzenia się na cenne przyrodniczo obszary świata. W ramach projektu Leave No Trace podczas Akademii Górskiej z PZU chcemy tę ideę przybliżyć uczestnikom tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim. Zapraszamy na:

  • Wykład „Etyka środowiskowa w turystyce górskiej w Tatrach” (2 września, godz. 15–16, namiot PZU, Górna Rówień Krupowa)
    Zastosowanie 7 zasad Leave No Trace w warunkach tatrzańskich – czyli o tym, jaki wpływ na przyrodę mają turyści i jak korzystać z gór w taki sposób, aby zostawić po sobie jak najmniejszy ślad.
    Prowadzi: Jan Krzeptowski-Sabała – kierownik Działu Edukacji TPN, przewodnik tatrzański, absolwent Wydziału Leśnego UR w Krakowie.

  • Szkolenie terenowe Leave No Trace (3 września, godz. 8–15.30, start pod dyrekcją TPN w Kuźnicach)
    Wpływ turystyki na przyrodę, praktyczne zastosowanie zasad Leave No Trace. Trasa: Kuźnice – Dolina Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kasprowy Wierch – Kuźnice.
    Prowadzi: Jan Krzeptowski-Sabała – kierownik Działu Edukacji TPN, przewodnik tatrzański, absolwent Wydziału Leśnego UR w Krakowie.

    Zapisy na stronie: http://akademia-gorska.pl/zapisz-sie

    Więcej na profilu facebookowym wydarzenia.

W ramach kiermaszu ze sprzętem outdoorowym i górskim zapraszamy na niewielkie stoisko Tatrzańskiego Parku Narodowego, na którym dostępne będą nasze wydawnictwa i gadżety (13 września, godz. 1118, Górna Rówień Krupowa).



Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie www.spotkania.zakopane.pl i na facebookowym profilu wydarzenia.

Drukuj