Sprzątanie Świata

7 listopada 2016

Usuwanie śmieci to nie tylko konieczny zabieg chroniący przyrodę, ale także doskonała okazja do uczenia właściwych postaw. Dlatego w tym roku podczas akcji Sprzątanie Świata w większym stopniu zaangażowaliśmy parkowych edukatorów. W tej edycji blisko 500 uczennic i uczniów wyniosło odpady, które zapełniły jedną śmieciarkę.

  • fot. Bartłomiej Zubek

    fot. Bartłomiej Zubek

  • fot. Bartłomiej Zubek

    fot. Bartłomiej Zubek

Tradycyjnie akcja odbyła się jesienią, już po szczycie sezonu turystycznego. Wybrany termin (17 października) przyniósł sprzyjającą pogodę.  Uczniowie z klas dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej, ale także młodsi, a nawet jedna grupa przedszkolaków, sprzątali teren od Doliny Rybiego Potoku na wschodzie po Dolinę  Chochołowską na zachodzie. Ze względu na wiek sprzątających skoncentrowaliśmy się głównie na niższej części, choć jedna z grup, uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, dotarła śladami Mieczysława Karłowicza aż nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Po pracowitym dniu przyszedł czas na spotkanie przy ognisku.  Na uczestników oprócz poczęstunku czekały praktyczne pamiątki – pojemniki na wodę, które zabierane w plecaku na wycieczki ograniczą konieczność kupowania napojów w plastikowych butelkach. Upominki dla uczniów ufundował zakopiański SEWIK, a dla opiekunów sponsorująca działania edukacyjne Parku firma REGATTA. W czasie odpoczynku uczniowie mogli zwiedzić zmodernizowaną ekspozycję i salę zabaw interaktywnych w CEP.  Co równie ważne, zobaczyli, jak dużo śmieci powstaje przy takich spotkaniach i nauczyli się, jak można zminimalizować ich uciążliwość dla środowiska. Powstało 60 litrów odpadów zmieszanych, nienadających się do recyklingu, a pozostałe śmieci zostały zagospodarowane: 60 litrów opakowań foliowych trafiło do recyklingu, 20 litrów resztek jedzenia i zużyte talerze z otrębów zbożowych zjedzą zwierzęta gospodarskie, zużyte drewniane widelce i noże spaliliśmy w ognisku, kartony po upominkach będą użyte ponownie, podobnie zwrotne butelki po napojach. Zapraszamy w przyszłym roku!

Małgorzata Kot


Na śmieci

(Na melodię  Na ryby  Kabaretu Starszych Panów; autor tekstu: Jeremi Przybora,
Kompozytor: Jerzy Wasowski; Wykonanie: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski
http://www.muzyczka.pl/demo_mp3/_04244_demo.mp3)

Tekst M.M. Kotowie, inspiracje tekstem Na ryby  Jeremiego Przybory:


1.

Na śmieci! W Tepeenie szlaków moc!

Na śmieci! Niech nie leżą dzień i noc!

Zbierać puszki i papiery

I butelki worki cztery

Dla przyrody, nie kariery,

Wykażemy zapał szczery

Na śmieci! Niech ich nie zje głodny miś!

Na śmieci! Wyczyścimy Tatry dziś!

Bez sreberek śpią świstaki,

Czyste po nas będą szlaki!


2.

Nie śmiecić! Niech zrozumią ludzie to

Nie śmiecić! Niepotrzebne w lesie szkło!

Niech to każdy zapamięta,

Czyste Tatry to rzecz święta!

Chcą bez śmieci żyć zwierzęta,

Lepiej niech tu pachnie mięta

Nie śmiecić! Zapamiętaj słowa te!

Nie śmiecić! na dół znośmy śmieci swe!

Powiedz w szkole, powiedz Mamie,

że dziś w Tatrach jest sprzątanie!


Drukuj