„Magia nart” w Warszawie
Zapraszamy na kolejne spotkanie z autorami książki „Magia nart” – Beatą Słamą i Wojciechem Szatkowskim, które odbędzie się 19 lipca o godz. 19.00 w kawiarni Południk Zero (Wilcza 25, Warszawa). W programie m.in. prezentacje multimedialne zawierające wiele starych fotografii.
Goście:
Beata Słama – redaktorka i dziennikarka, warszawianka, która wybrała Zakopane. Jeździ na nartach, wspina się i wędruje po górach. Współpracowała z czasopismami „Taternik” i „Góry”, obecnie recenzuje książki dla kwartalnika „Tatry”. Prowadzi na Facebooku stronę Górski Dom Kultury poświęconą literaturze i sztuce związanej z górami.
Wojciech Szatkowski – narciarz, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, historyk sportu, pasjonat historii narciarstwa, autor ponad 11 publikacji, przewodnik tatrzański III klasy. Współpracownik m.in. magazynu „Tatry”, „Ski Magazynu” oraz „Gazety Górskiej”, gdzie publikuje teksty o górach.
W trakcie spotkania publikację będzie można zakupić w promocyjnej cenie 70 zł.
Organizatorzy: Południk Zero, Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie
„Magia nart”
Subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie.
Z konieczności jednak musieliśmy przyjąć cezurę czasową – opowieść o wybitnych zawodnikach kończymy na roku 2000. Zdajemy sobie sprawę, że nie napisaliśmy o wszystkich wspaniałych narciarzach – musieliśmy dokonać wyboru i nie było to łatwe.
Publikacja dostępna jest obecnie w punktach sprzedaży TPN i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, a także na sklep.tpn.pl.
Wydawca: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Patroni medialni: Trójka - Program 3 Polskiego Radia, „Gazeta Krakowska”, „n.p.m.”, skionline.pl, „Enter the ROOM”, „Ski Magazyn”, „Poznaj Świat”,„Taternik”,Biegówki pod Tatrami