Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie

9 maja 2016

Tatry nad Bałtykiem? Dlaczego nie! Otwarcie sezonu letniego w Sopocie to znakomita okazja do eksplorowania gór świata, od Tatr po Himalaje, bez konieczności opuszczania nadmorskiego kurortu. Już 13 i 14 maja Sopot będzie gościć Spotkania z Filmem Górskim – jeden z największych festiwali filmów górskich w Polsce, który od 11 lat odbywa się w Zakopanem na początku września.

  • Na zdjęciu Janusz Gołąb, wybitny himalaista.

    Na zdjęciu Janusz Gołąb, wybitny himalaista.

  • Na zdjęciu Paweł Skawiński, były dyrekor TPN.

    Na zdjęciu Paweł Skawiński, były dyrekor TPN.

Gwoździem programu będzie spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Z sopocką publicznością spotka się również dr Paweł Skawiński  – znawca przyrody Tatr, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie są jednocześnie zaproszeniem na 12. edycję Spotkań, która odbędzie się w dniach 31.08 – 04.09. w Zakopanem. Szczegóły na: www.spotkania.zakopane.pl


PROGRAM
Miejsce: Sopoteka – Sopot Centrum, II p., ul. Tadeusza Kościuszki 14


Piątek, 13.05.

14.00 – 16.20 – pokazy filmów górskich:

  • „Life and Climbs - Chris Bonington”, reż. Vinicio Stefanello, Włochy 2014, 22 min.
  • „Verso Dove”, reż. Luca Bich, Włochy 2013, 51 min.
  • „No Ski No Fun”, reż. Darek Załuski, Polska 2015, 32 min.
  • „Miejsce”, reż. Julia Popławska, Polska 2015, 15 min.

16.30 – „Tatry. Przyroda i turystyka” – spotkanie z drem Pawłem Skawińskim


Sobota, 14.05.

10.00 – 13.20 – pokazy filmów górskich:

  • „No Ski No fun” reż. Dariusz Załuski, Polska 2015, 32 min.
  • „Miejsce” reż. Julia Popławska, Polska 2015, 15 min.
  • „Jurek”,  reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 73 min.
  • „Sunakali”,  reż. Bhojraj Bhat, Nepal 2014, 51 min.

13:30 – „Get vertical wall” – spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem, 90 min.


Na Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie zapraszają partnerskie miasta Zakopane i Sopot oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. Wstęp wolny.



Dr Paweł Skawiński

Naukowiec, przyrodnik, znawca i pasjonat Tatr. Jeden z największych autorytetów w dziedzinie wiedzy o przyrodzie tych gór. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego w latach 2001 – 2014.
– Tatry fascynują mnie jako całość, ale szczególnie interesuję się przyrodą oraz relacjami człowieka z górami i przyrodą. Chciałbym uczyć takiego bycia w górach, by nie dać się zabić, i nie zabijać przyrody – mówi były dyrektor TPN.


Janusz Gołąb

Jeden z najwybitniejszych himalaistów. Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gasherbrum I (9 marca 2012 r., z Adamem Bieleckim). Zdobywca K2. Wspina się w ścianach całego świata. W planach ma udział w zimowej wprawie, która wyruszyć ma na K2 – ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Podczas spotkania w Sopocie opowie o drodze, która zawiodła go w najtrudniejsze ściany i najwyższe szczyty świata.


 „Jurek”
Reż. Paweł Wysoczański; Polska 2014, 73 min.

Film o wybitnym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80, tzw. „złotej dekady polskiego himalaizmu”. Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim 2015.


„Life and Climbs – Chris Bonington”
Reż. Vinicio Stefanello, Włochy 2014, 22 min.

Chris Bonington - jeden z największych alpinistów drugiej połowy XX wieku - wspomina historie i przygody swojego życia, kiedy to odkrywał górski świat i wspinał się w górach całej Ziemi.


„Miejsce”
Reż. Julia Popławska, Polska 2015, 15 min.

W najwyżej położonym miejscu pracy w Polsce trwa nieprzerwanie nocna obserwacja otaczającego świata. Pracownicy zawieszeni w „Miejscu” poza czasem i przestrzenią trwają niewzruszenie na stanowisku pracy mimo przeciwności i zaskakujących sytuacji. Tak, odgadliście – jesteśmy w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu.

„No ski no fun”
Reż. Dariusz Załuski, Polska 2015, 32 min.

Pełna pasji, humoru i wrażliwości opowieść o marzeniach realizowanych dzięki niezwykłemu zacięciu i zdrowemu dystansowi do siebie i życia. Od najmłodszych lat Andrzej ganiał po górach w rodzinnej Łętowni, gdzie wychowywał się z dziesięciorgiem rodzeństwa. Pierwsze stare narty dostał jeszcze w przedszkolu od dziadka, kolejną parę udało mu się kupić samemu – deski skrócił piłą ręczną, a do za dużych butów zakładał kilkanaście par skarpet. Aż wreszcie, dzięki starszemu bratu na poważnie zajął się skialpinizmem i zaczął trenować… Teraz zjeżdża na nartach z najwyższych szczytów świata.

„Sunakali”
Reż. Bhojraj Bhat, Nepal 2014, 51 min.

Historia żeńskiej drużyny piłkarskiej z małej górskiej miejscowości Mugu. Główną bohaterką jest Sunakali. Dla dziewczynki piłka nożna to wielka pasja, której oddaje się mimo wielu trudności. Ich przyszłość zmieniła się, kiedy dostały szansę reprezentowania szkoły w regionalnym turnieju piłki nożnej. Dzięki piłce nożnej, dziewczynkom udało się zmienić sposób postrzegania kobiet w ich społeczeństwie. Inaczej proces ten trwałby wiele lat.


„Verso Dove”
Reż. Luca Bich, Włochy 2013, 51 min.

Kurt Diemberger, wspinacz i twórca filmów o wyniosłych szczytach i odległych lądach zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni. Słynny himalaista i filmowiec, w chwili pracy nad filmem ma 82 lata i żyje bardziej chwilą obecną niż przeszłością, stale odkrywając ziemię po której stąpa, odwiedzając miejsca bliskie jemu sercu: Austrię, włoskie Dolomity. Jakby stale je badał okiem kamery i obserwował.

Drukuj