Spotkania z Filmem Górskim

23 sierpnia 2018

W dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem odbędzie się 14 edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim. W ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych. Karnety na festiwal trafiły już do sprzedaży.

  • Spotkania z Filmem Górskim

    Spotkania z Filmem Górskim

14. edycja Spotkań z Filmem Górskim odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem na Górnej Równi Krupowej z widokiem na Giewont. W programie obok filmów pokazywanych w kinie Sokół znajdziemy zawody bulderowe – Zako Boulder Power, warsztaty w ramach Akademii Górskiej, BloGÓRsferę czyli spotkania i dyskusje z blogerami, a także pierwsze w historii festiwalu zawody biegowe – Bieg Przedni.

W programie najważniejszej, filmowej części festiwalu zobaczymy premierowo liczne filmy dokumentalne poruszające tematy związane z górami. Szczegóły części filmowej poznamy wkrótce.


Akademia Górska

W dniach 1-2 września odbędzie się druga edycja Akademii Góskiej.

Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach oraz świadomej turystyki. A ramach Akademii odbędą się praktyczne warsztaty z autorytetami z dziedziny górskiej: ratownikami TOPR, instruktorami Polskiego Związku Alpinizmu i międzynarodwymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV/UIAGM. W Akademii może wziąć udział każdy interesujący się letnimi aktywnościami górskimi, takimi jak turystyka, wspinaczka czy nawigacja. Dodatkowo odbędą się warsztaty z zakresu bezpiecznego poruszania się latem po górach, udzielania pierwszej pomocy i aklimatyzacji.


Zawody Zako Boulder Power

Integralną częścią 14. Spotkań z Filmem Górskim będą 13. zawody boulderowe Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego stanowiące edycję Pucharu Polski w boulderingu. Areną zmagań będzie Górna Rówień Krupowa obok miasteczka festiwalowego, gdzie 31 sierpnia i 1 września (od godziny 10.00) na ścianie wspinaczkowej PZA zostaną rozegrane eliminacje, półfinały i finały w boulderingu, w klasie senior i młodzieżowiec. Zawodnikom towarzyszyć będzie muzyka tworzona przez DJ-a De la Rocka.

Bieg przedni

 W tym roku, po raz pierwszy w historii Spotkań z Filmem Górskim, odbędą się zawody biegowe - Bieg Przedni. Jego trasa o długości 15 km będzie widokowa, o niezbyt dużym stopniu trudności, a przebiegać będzie z Zakopanego do Kościeliska. Start zlokalizowany jest w miasteczku festiwalowym na terenie Równi Krupowej, a meta w Kościelisku na Stadionie Biathlonowym w Kirach. Nazwa biegu jest nieprzypadkowa, bowiem zmierzającym w stronę mety towarzyszyć będzie panorama Tatr Zachodnich z Kominiarskim Wierchem na czele. Ten charakterystyczny szczyt, niedostępny dla turystów od końca 1988, jest miejscem gniazdowania jednego z najbardziej majestatycznych ptaków - orła przedniego.

BloGÓRsfera

BloGÓRsfera to nic innego jak blogosfera górska. Coraz więcej osób poświęca swój wolny czas na dzielenie się górskimi przeżyciami na blogach i kanałach społecznościowych. Autorkami sekcji są Małgorzata Nowakowska (blog Ruda z Wyboru) i Magdalena Machowicz (blog Wieczna Tułaczka), które całość definiują tak: "mamy ze sobą wiele wspólnego – nie tylko kochamy góry, ale kochamy też o nich opowiadać. Dlaczego więc nie mielibyśmy poznać się lepiej? Ta myśl przyświecała nam w 2016 roku, gdy organizowałyśmy pierwsze nasze spotkanie. Teraz influencerów górskich jest jeszcze więcej, wspólnie tworzymy górski kawałek internetu. Bardzo zróżnicowany – tak jak zróżnicowany jest krajobraz górski. Są w nim i łagodne, rozległe szczyty, i ostre granie, miękkie dywany traw i surowość granitu. Tak samo u nas – choć wszyscy, zdawałoby się, piszemy o tym samym, każdy z nas robi to na swój własny sposób. Dlatego ten specyficzny odłam blogosfery też nazwaliśmy po swojemu: bloGÓRsfera. I sami już nie wiemy, co łączy nas bardziej: góry, czy blogi".

Szczegółowy program warsztatów i prelekcji zostanie przedstawiony niebawem. 


 

Drukuj