Przewozy konne. Nowy regulamin
Na początku maja na trasie Palenica Białczańska – Włosienica zaczął obowiązywać nowy regulamin świadczenia usług przewozowych pojazdem parokonnym.
Przede wszystkim doprecyzowano kwestie związane z obowiązkowymi przerwami dla koni między kolejnymi kursami oraz zapisy dotyczące wieku koni mogących pracować na trasie. Obecnie regulamin jasno określa, że konie muszą mieć ukończone 4 lata, co ocenia się na postawie daty urodzenia zapisanej w paszporcie. Na tych zmianach zależało organizacjom prozwierzęcym. Dodatkowo nowy regulamin rozszerza uprawnienia komisji badającej konie podczas corocznych badań przed sezonem.
Po głośniej akcji, która miała miejsce w okresie zimowym, kiedy to turyści „utknęli” w rejonie Włosienicy, ponieważ nie miał ich kto zwieźć na Palenicę (na co liczyli planując wycieczkę), zmienione zostały godziny pracy fiakrów. W sytuacji wzmożonego ruchu turystycznego Park będzie mógł wydłużyć godziny pracy oraz decydować o krańcowej godzinie ostatnich kursów z klientami w górę, czyli z Palenicy na Włosienicę. To rozwiązanie powinno zmniejszyć liczbę turystów wybierających się nad Morskie Oko w godzinach popołudniowych oraz zapobiec tworzeniu się wieczornych kolejek do zjazdu z Włosienicy.
W sezonie letnim Park będzie miał możliwość łączenia trzech grup fiakrów – pracujących dotychczas przez 10 dni w miesiącu w dwudziestoosobowych grupach – w dwie trzydziestoosobowe pracujące po 15 dni. To także powinno zmniejszyć kolejki chętnych na przejażdżkę, dodatkowo ograniczając częstotliwość kursów tych samych par koni.
Do regulaminu trafił również zapis nakładający na wozaków sporządzanie tzw. kart przewozów konnych. Karty te zawierają informacje o godzinach rozpoczęcia i zakończenia każdego kursu oraz imion koni pracujących w danym kursie.