Projekt LECA wspiera ochronę tatrzańskich niedźwiedzi

18 października 2023

Dzięki pomocy Unii Europejskiej kupiliśmy cztery obroże telemetryczne, w tym dwie wyposażone w kamery – zostaną one założone tatrzańskim niedźwiedziom, tym, które podchodzą w okolice ludzkich siedzib. Obserwując ich trasy, zwyczaje i zachowania, zbierzemy dane, które pozwolą nam jeszcze lepiej poznać i chronić te zwierzęta. To, co zaobserwowała kamera, zobaczymy po odzyskaniu obroży.

Niedźwiedź do życia potrzebuje dużych przestrzeni. Areał jednego dorosłego niedźwiedzia obejmuje od 30 do 200 km kw., ale do tego dochodzi zwyczaj odbywania wielokilometrowych wędrówek. Tymczasem tereny zurbanizowane rozrastają się, a zielone kurczą. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia czy kierowane instynktem wędrówki mogą zbliżać się do zabudowań. Czasami, co ważne - także z powodu niewiedzy ludzi, może dochodzić do niedźwiedzich włamań do ogrodów, pasiek czy ataków na zwierzęta hodowlane (ataki na ludzi w Polsce to rzadkość, chociaż w innych krajach, jak w Rumunii, zdarzają się częściej). Takim sytuacjom będziemy starali się zapobiegać - dzięki kamerom lepiej uda się zarejestrować reakcje niedźwiedzi na odstraszanie i lepiej będzie można przeciwdziałać możliwym sytuacjom konfliktowym.



Międzynarodowy projekt LECA, w którym bierze udział 12 instytucji, ma za zadanie wspierać koegzystencję ludzi i dużych drapieżników (wilka, rysia i niedźwiedzia) w Karpatach.

Więcej informacji:
www.interreg-central.eu/projects/leca/
tpn.pl/wspieraj/projekty/projekt-leca

Partnerzy: Mendelova univerzita v Brně, Hnutí DUHA - Přátelé Země Česká republika, Ministerstvo životního prostředí, WWF Polska, WWF Slovakia, WWF Hungary, Technická univerzita vo Zvolene, Štátna ochrana prírody SR, Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Zavod za gozdove Slovenije, Zarand Association Rumunsko.

Drukuj