W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy na sobotni pokaz filmów w reżyserii Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta poświęconych ludziom gór. Poznamy historie Jerzego Hajdukiewicza, Tadeusza Gąsienicy-Giewonta oraz Piotra Malinowskiego, ich największe osiągnięcia górskie, dokonania ratownicze – nie zabraknie wrażeń i emocji. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.
Sobota 24 czerwca godz. 18.00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
1. „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór”
Film o niezwykle cenionym i znanym w świecie ludzi gór Jerzym Hajdukiewiczu, ikonie polskiego taternictwa. Tematy wiodące w filmie to: udział Jerzego Hajdukiewicza w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze w 1957 roku. Udział w wyprawie na Dhaulagiri w 1960. Jego wpływ na rozwój medycyny górskiej i wprowadzenie przez niego nowoczesnych metod ratowniczych. Jego zasługi dla TOPR I GOPR. Zdobycie przez Jerzego Hajdukiewicza wszystkich czterotysięczników alpejskich (pierwszy Polak), oraz książki przez niego napisane.
Link do zwiastuna:
https://www.youtube.com/watch?v=NKQeHHqW8Uo&ab_channel=G%26BArtRobert%C5%BBurakowski
2. „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale”
To dokumentalna opowieść o życiu i dokonaniach znanego zakopiańskiego przewodnika, ratownika tatrzańskiego, aktora i muzyka. Obszerny pod względem fotograficznym film zawiera bezcenne materiały archiwalne ukazujące czasy przedwojennego Zakopanego, młodość Tadeusza Gąsienicy Giewonta, którą spędził w towarzystwie takich postaci jak: Helena Roj Kozłowska, Bartuś Obrochta czy Karol Szymanowski, dla którego Tadeusz grywał na skrzypcach.
Film ukazuje czas kampanii wrześniowej, w której bohater uczestniczył jako obrońca Lwowa skąd trafił do łagrów, a także powojenne czasy trudnej i mozolnej pracy Tadeusza w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Znakomita muzyka Góralska stanowi piękne tło dla wypowiedzi bliskich i znajomych bohatera, wybitnych znawców regionu i góralszczyzny, opowiadających historię Tadeusza Gąsienicy Giewonta.
Link do zwiastuna:
https://www.youtube.com/watch?v=_4nhGMQGVGQ&t=24s&ab_channel=G%26BArtRobert%C5%BBurakowski
3. „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...”
To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu. Prekursor i propagator ski-alpinizmu. Dokument prezentuje unikatową relację z pierwszego udziału Polaków w zawodach w ski-alpinizmie na Pierra Menta w 1991 r. Do dziś w Zakopanem odbywają się zawody w narciarstwie wysokogórskim noszące nazwę Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego.
Film ukazuje także tę drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne, które przybliża w filmie żona Piotra, z bezgranicznym oddaniem ratownictwu, o czym opowiadają jego koledzy, ratownicy TOPR. Tłem ich wypowiedzi są archiwalne nie publikowane wcześniej materiały filmowe np. z ćwiczeń TOPR kilka godzin przed katastrofą śmigłowca w 1994r. Piotr Malinowski był w latach 1987-1991 naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. Przyczynił się do powrotu ratownictwa do tradycyjnych struktur Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego był naczelnikiem już do 1993 r.
Barwna postać wyróżniająca się na tle szarych czasów PRL, erudyta władający kilkoma językami, osobowość silna i niebanalna czego dowodził konsekwentnie swoim życiem. Biografia Piotra Malinowskiego mogłaby posłużyć za kanwę kilku scenariuszy filmowych.
Link do zwiastuna:
https://www.youtube.com/watch?v=DaQvpnL0PzQ&ab_channel=G%26BArtRobert%C5%BBurakowski
Po pokazie filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...” będzie grana na żywo (w klimatach bluesowych) muzyka, która była specjalnie do tego filmu skomponowana.