Podziemny świat Tatr
Cykl zajęć przyrodniczych pod hasłem Akademia Tatry, tym razem skierowanych do uczniów podhalańskich szkół średnich, rozpoczął się w ostatni weekend listopada.
Tematem piątkowego spotkania był „Podziemny świat Tatr”. Zainteresowani wysłuchali prezentacji poświęconych geologii krasu i życiu w tatrzańskich jaskiniach. Trzecią część zajęć poprowadziła Jadwiga Trojan, prezes Speleoklubu Tatrzańskiego, barwnie opowiadając o pasji eksploracji jaskiń i zachęcając do zainteresowania się działalnością jaskiniową. Zaprezentowano również malownicze fotografie z akcji eksploratorskich zakopiańskich grotołazów w jaskiniach tatrzańskich, w jaskiniach Słoweńskiego Krasu, Morawskiego Krasu i Czarnogóry.
Informacje usłyszane w piątkowe popołudnie można było zweryfikować podczas sobotniej wycieczki do Jaskini Mylnej. Uczestnicy dowiedzieli się, ile jest jaskiń w polskich Tatrach, poznali mechanizm powstawania jaskini, panujący w niej klimat oraz organizmy zamieszkujące podziemny świat. Zmierzono i porównano temperaturę przy Oknach Pawlikowskiego, w korytarzach oraz w większych komorach. Obserwowano zimujące motyle nocne: szczerbówkę ksieni i paśnika jaskiniowca. Jednak głównym zadaniem była próba sklasyfikowania i inwentaryzacji hibernujących w Jaskini Mylnej nietoperzy. Naliczono 76 śpiących „gacków” – najprawdopodobniej nocka wąsatka (Myotis mystacinus), należącego do taksonu najliczniej hibernującego w jaskiniach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Mamy nadzieję, że temat i forma zajęć zachęciły uczestników do dalszego poznawania gór w Akademii Tatry. Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu 11 grudnia. Jego tematem będzie "Klimat Tatr".