Podnieś śmieć
Z pewnością wielu z przewodników tatrzańskich – prowadząc w góry grupy dzieci i młodzieży – tłumaczy im, iż znajdują się na obszarze chronionym. Przypomina, że w TPN nie należy pozostawiać śmieci. Wyjaśnia, dlaczego w Tatrach nie ma koszy na śmieci. Zachęcamy do przekazywania tego typu treści. Teraz jest to łatwiejsze – dzięki akcji „Podnieś śmieć”.
Akcję prowadzi Tatrzański Park Narodowy. W punktach wejścia na teren TPN można pobrać ekologiczne worki na śmieci zapewnione przez firmę Jan Niezbędny. Własne śmieci, a także odpadki znalezione przy szlakach można zabrać do worka i następnie pozostawić przy punkcie wyjścia z Parku. Ajenci strzegący tych miejsc są o akcji poinformowani. Uwaga, jeśli wychodzimy z Parku po południu i punkt jest już nieczynny – worek należy zabrać z sobą.
O akcji informują też plakaty rozwieszone przy wejściach na szlakach, zaprojektowane przez artystów Wojciecha Kliczkę i Krzysztofa Kokoryna.
Akcja trwała przez całe wakacje i miała charakter pilotażowy. Obecnie TPN zamierza zwiększyć jej zasięg poprzez zachęcenie jak największej liczby odwiedzających TPN do przyłączenia się do zbierania śmieci. Oczywiście udział w akcji jest zupełnie dobrowolny. Od przyszłego sezonu akcja wystartuje z pełnym rozmachem. Dodajmy, że coraz większą rolę w sprzątaniu szlaków odgrywają wolontariusze. Ich działanie jest znacznie bardziej efektywne niż praca wynajętej firmy. Dodatkowa akcja w postaci dobrowolnego zbierania śmieci przez turystów zwiększy ten pozytywny efekt. Jednak najbardziej właściwym zachowaniem – o czym warto przypominać grupom odwiedzającym Tatry – jest po prostu nie śmiecić.
Warto przedstawić dzieciom i młodzieży fatalne w skutkach przykłady śmiecenia: pozostawione butelki i puszki stają się grobami dla owadów, a nawet małych gryzoni. Pozostawianie okruchów, papierów po kanapkach czy resztek jedzenia wabi zwierzęta, a o zgubnych skutkach przyzwyczajania niedźwiedzi, lisów czy orzechówek do pokarmu pozostawionego przez ludzi można opowiadać niestety dużo...
Dlatego Tatrzański Park Narodowy zwraca się do przewodników z prośbą o uczestnictwo w akcji „Podnieś śmieć” wraz z prowadzonymi w góry grupami.