O Tatrach filolodzy i nie tylko

7 maja 2013

„Kultura wyszła z przyrody i nosiła długo na sobie jej cechy” – ta teza Jana Gwalberta Pawlikowskiego stała się punktem wyjścia do rozważań poświęconych tematyce górskiej, a ujętych w ramy konferencji naukowej pt. „Góry – symbolika, znaczenia, wartości”.

Organizatorami sympozjum, które odbędzie się w dniach 9–11 maja, są Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz redakcja rocznika „Góry – Literatura – Kultura”. Lokalizacja wydaje się oczywista –  Zakopane. Do udziału w spotkaniu zaproszono badaczy i twórców różnych dziedzin nauki i sztuki zainteresowanych poszerzaniem refleksji obejmującej tematykę górską oraz interdyscyplinarną wymianą myśli i poglądów.

Temat konferencji oscylujący wokół znaczenia i wartości gór jest formułą otwartą, prowokuje do podejmowania zagadnień tak z obszaru ochrony przyrody, jak też dotyczących estetycznych i kulturotwórczych walorów gór. Będzie miejsce na dyskusję o roli gór w tradycji religijnej, regionalnej, narodowej, a także o zróżnicowanych sposobach widzenia rozmaitych zjawisk kulturowych występujących na obszarach górskich, analizowanych z punktu widzenia folklorystyki, mitoznawstwa, antropologii kulturowej, historii turystyki i sportu, a nawet historii medycyny oraz terapii uzdrowiskowych.

Publikacji materiałów z konferencji należy się spodziewać na łamach tegorocznego tomu rocznika „Góry – Literatura – Kultura”. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.ifp.uni.wroc.pl.

Szczegółowy program wydarzenia tutaj.

Drukuj