Nowe „Tatry”
Tematem wiosennego numeru są ptaki wysokich gór, czyli takie, których jedynym lub głównym miejscem występowania w Polsce są Tatry. Kwartalnik wydawany przez TPN trafił do drukarni. Ukaże się w najbliższych dniach.
Samotnik ze skalnych ścian, świergotek z wysokich gór, ognistogłowy miłośnik kosodrzewiny. Warto sprawdzić, jakie gatunki ptaków kryją się za tymi określeniami.
Lektura najnowszych „Tatr” pozwoli też odróżnić płochacza halnego od wróbla i wróbla od mazurka. W tym ostatnim przypadku nie chodzi o taniec ani słodkie ciasto, lecz o gatunek ptaka.
W części przyrodniczej jest też mowa o rysiach, które coraz śmielej polują, nawet w pobliżu ludzkich siedzib. O lisach żebrzących o kanapki, które lubią czasem ugryźć karmiącą je rękę. O bobrach, które pną się w coraz wyższe partie gór. O tym, jak orzeł chwycił szponami kota i próbował unieść się z nim w powietrze, oraz o wielu innych ciekawych historiach z życia zwierząt.
Mamy w „Tatrach” wywiad z Denisem Urubką. Tekst ten pozwala zrozumieć niektóre kontrowersyjne decyzje słynnego himalaisty podczas niedawnej wyprawy na K2. Mamy też wywiad „w lekkich oparach absurdu” z Hubertem Jarzębowskim, młodym autorem książki Carolus Victor.
Wojciech Gąsienica-Byrcyn w kolejnym odcinku swoich wspomnień, tym razem z drugiej połowy lat siedemdziesiątych, opowiada m.in. o tym, jaką wesołość wśród pracowników Parku wzbudził żółty napis na śniegu „Kocham PZPR”.
W ostatniej części kwartalnika, w dziale felietonów, ciekawe i zabawne rozważania na temat zwyczaju mówienia „dzień dobry” na górskim szlaku.
„Tatry” można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach, w Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego 42a, budynku Wozowni w Kuźnicach (przy Dyrekcji TPN), w niektórych schroniskach i w wybranych punktach wejść do TPN oraz za pośrednictwem naszej księgarni internetowej: sklep.tpn.pl. Poprzez stronę najłatwiej również zamówić prenumeratę kwartalnika.
Redakcja