Narciarze, skiturowcy, snowboardziści

28 grudnia 2018

W Tatrach w ostatnich dniach przybyło śniegu, na szlakach panuje bardzo duży ruch skiturowy. Przy planowaniu wycieczek narciarskich należy jednak pamiętać, że trasy narciarskie i nartostrady w rejonie Kasprowego Wierchu nie zostały jeszcze uruchomione ze względu na niedostateczną ilość śniegu w wyższych partiach. Powyżej górnej granicy lasu miejscami śniegu jest sporo, a miejscami jest wywiany do gruntu i wystają kamienie oraz roślinność. W związku tym szlak dojściowy dla skiturowców na Kasprowy Wierch nie został jeszcze wytyczony.

  • Fot. D. Wojciechowska

    Fot. D. Wojciechowska

Wytyczone zostały szlaki narciarskie w Dolinie Bystrej do górnej granicy lasu. Wszystkie szlaki narciarskie oznakowane są pomarańczowymi kierunkowskazami, na których jest informacja o miejscu docelowym oraz odległości do niego. Dokładny przebieg szlaków narciarskich przedstawia załączona mapka. Bezpłatne mapki w wersji papierowej są również dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej TPN (rondo kuźnickie, Zakopane).

Przede wszystkim przypominamy, że na nartach można się poruszać tylko, jeśli śnieg zabezpiecza podłoże i roślinność przed uszkodzeniami. Wiemy, że są wśród Was tacy, którzy nie obawiają się o sprzęt, dlatego podkreślamy: to przyroda (w tym naskalne porosty) ma być zabezpieczona przed negatywnym wpływem twardych krawędzi Twoich nart, a nie na odwrót!

W Parku na nartach można się poruszać tylko po szlakach turystycznych i narciarskich. Należy wziąć pod uwagę, że zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. Wędrowanie wymaga dokładnej znajomości ich przebiegu. Wędrujesz na własne ryzyko i odpowiedzialność (zgubienie się, zejście ze szlaku itp.)

Planując wycieczkę narciarską, zapoznaj się z opisem szlaku, sprawdź prognozę pogody i aktualny komunikat turystyczny oraz lawinowy. Zabierz ze sobą tzw. „lawinowe ABC”, czyli detektor, sondę i łopatę. Pamiętaj jednak, że sprzęt nie daje gwarancji bezpieczeństwa, zależy ono głównie od Twoich decyzji.

Niezwykle ważne są kwestie związane ze zwierzętami. Po pierwszych, często obfitych opadach śniegu, kiedy jest on słabo związany z podłożem, zwierzęta mają problemy z  przemieszczaniem się i zdobywaniem pokarmu. Narciarz porusza się znacznie szybciej niż pieszy turysta, częściej wywołuje więc efekt zaskoczenia. Spłoszone i zestresowane zwierzęta tracą energię – tak potrzebną podczas trudnego zimowego okresu.

Informacje o warunkach na szlakach i aktualnym zagrożeniu lawinowym uzyskasz pod telefonem: (+48) 18 20 23 300.

Życzymy udanych i bezpiecznych wycieczek!




Drukuj