Kultura i natura
Ruszył kolejny, już piąty rok realizacji programu edukacyjnego Bliżej Tatr. W tym roku, dzięki współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi szóstoklasiści będą mieli możliwość wyjechania kolejką na Kasprowy Wierch.
Program Bliżej Tatr jest realizowany przez pracowników Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego od roku szkolnego 2012/13. Biorą w nim udział dzieci ze szkół podstawowych z gmin położonych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i graniczących z nim. Dodatkowo w programie uczestniczą dzieci ze wsi należących do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 wsi w Witowie. Uzupełnieniem, a właściwie przygotowaniem do programu są zajęcia w wybranych przedszkolach – w ciągu okresu zimowego 30 zajęć.
W czasie sześciu lat edukacji w szkole podstawowej dzieci zabierane są na wycieczki do TPN i uczestniczą w zajęciach edukacyjnych. Klasy I–II odwiedzają Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ogród Roślinności Tatrzańskiej w Zakopanem, a klasy IV–VI uczestniczą w wycieczkach w góry. Pierwsza wycieczka jest do Doliny Białego, kolejna przez Kuźnice na Kalatówki, a szóstoklasiści udają się na Halę Gąsienicową. W 2016 r. dzięki współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi, uczniowie klas szóstych wyjeżdżają na Kasprowy, gdzie poznają historię kolejki, a następnie przez Halę Gąsienicową schodzą do Kuźnic.
Tematyka zajęć dotyczy przyrody, turystyki, a także tradycji i kultury regionu. Zajęcia w klasie V odbywają się pod nazwą Kultura i natura, a ich uczestnicy poznają tradycje pasterskie, następnie historię Kuźnic oraz sylwetkę św. Brata Alberta.
Poprzez zajęcia chcemy zafascynować dzieci odkrywaniem świata przyrody, odkrywamy wspólnie z nimi prawa natury i pokazujemy, że możliwe jest funkcjonowanie turystyki w Tatrach, pod warunkiem jednak przestrzegania przez wszystkich ustalonych zasad. W programie w roku szkolnym 2015/16 wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Ze strony Tatrzańskiego Parku Narodowego zajęcia prowadzi 5 osób: Beata Bańka, Małgorzata Kot, Alina Sidor, Marek Kot i Tomasz Skrzydłowski.
Program finansowany jest ze środków Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz dotacji. W ostatnich latach była to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.