Dobroczyńca Tatrzańskiego Parku Narodowego

28 lipca 2021

Honorowy tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego zostanie przyznany po raz piąty. Zapraszamy do zgłaszania kandydatur osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Tatr.

Po raz pierwszy honorowe wyróżnienia dla osób, które przyczyniły się do realizacji zadań Parku, dyrekcja TPN przyznała ponad dwadzieścia lat temu, z okazji 40-lecia istnienia instytucji. Medal, bo taką zmaterializowaną formę tego wyróżnienia wybrano, miał być przyznawany przez kapitułę raz do roku, w kolejne rocznice powołania TPN. Pierwszymi osobami, które otrzymały honorowy tytuł Zacnego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego, byli Zofia i Witold Paryscy. Niestety w następnych latach ten zamysł porzucono.

W roku obchodów 60. rocznicy powstania Parku dyrektor TPN powrócił do tej idei. Od tej pory tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego ma być przyznawany co dwa lata wybranym osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w działalności społecznej, naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego TPN. 

W roku 2015 kapituła tytułem honorowym Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowiła uhonorować: prof. dr. hab. Wiesława Barczyka oraz Józefa Nykę. W 2017 roku tytuł honorowego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego otrzymali: śp. prof. dr hab. Halina Piękoś-Mirek i prof. dr hab. Zbigniew Mirek oraz prof. dr hab. Stefan Skiba. Z kolei w 2019 roku uhonorowano prof. dra hab. Adama Kotarbę i prof. dra hab. Zbigniewa Wójcika. Laureaci otrzymali statuetki autorstwa Marcina Rząsy.

Zachęcamy do zgłaszania kandydatur. Mogą to zrobić wszyscy pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz osoby spoza TPN, związane z problematyką ochrony przyrody Tatr. Zgłoszenie z krótkim uzasadnieniem powinno zostać złożone do 15 sierpnia br. w sekretariacie TPN (Kuźnice 1, 34-500 Zakopane) na piśmie lub przesłane na adres sekretariat@tpn.pl w formie elektronicznej.

Drukuj