Bliżej Tatr

3 października 2018

Program edukacyjny Tatrzańskiego Parku Narodowego pod taką nazwą działa już siódmy rok. Kolejne roczniki dzieci mieszkających w sąsiedztwie parku narodowego poznają tajemnice Tatr, zachwycają się przyrodą i same dochodzą do wniosku, że warto tę przyrodę chronić.

Młodzi ludzie żądni przygód często zaczynają na własną rękę wkraczać w Tatry. Aby ten kontakt był zarówno dla nich, jak i dla przyrody bezpieczny, trzeba pokazać im, na czym polega turystyka, jak wygląda i działa środowisko przyrodnicze oraz infrastruktura turystyczna w górach.
 Uczniowie klas szóstych wywożeni są pod opieką nauczycieli oraz pracowników edukacyjnych TPN na Kasprowy Wierch, skąd w zależności od warunków pogodowych zjeżdżają z powrotem kolejką, bądź schodzą przez Halę Gąsienicową do Kuźnic. Prowadzący zajęcia to przewodnicy znający góry i przyrodę.
 Okazuje się, że mimo iż uczniowie w większości urodzili się i mieszkają u stóp Tatr, wielu z nich po raz pierwszy w życiu wyjeżdża kolejką linową na Kasprowy Wierch. Podczas jazdy koleją dzieci sprawdzają i zapisują temperaturę powietrza w Kuźnicach i na Kasprowym, mierzą prędkość, z jaką poruszają się wagoniki, dowiadują się, jak działa kolejka, obserwują otoczenie i zaznaczają na mapce widziane obiekty. Kiedy wjadą na górę, sprawdzają, czy mają w plecaku potrzebne wyposażenie, porównując je z modelowym ekwipunkiem  przedstawionym w zeszycie do ćwiczeń, i zapoznają się z turystycznym abc.
 Zejście z Kasprowego Wierchu do Kuźnic to podróż przez kilka pięter klimatyczno- roślinnych, zmieniające się pod nogami gleba i skały, nowe zjawiska i formy, chociażby ponor... Zdarza się, że uczniowie widzą ze szlaku kozice, a nawet niedźwiedzie. Widok niedźwiedzia nawet z odległości kilkuset metrów robi wrażenie, zwłaszcza kiedy ma się trzynaście lat...  Zejście z Kasprowego wzdłuż trasy narciarskiej pozwala też na zapoznanie się z przyrodniczymi skutkami narciarstwa. Uczniowie rysując w zeszycie ćwiczeń „ogolone” przez krawędzie nart gałązki kosodrzewiny czy oszlifowane głazy, nie zrażają się do narciarstwa, ale jeżdżąc na nartach, będą z pewnością uważniej wybierać trasę dla swoich desek. 
 Kiedy zmęczone nogi zaczynają odmawiać posłuszeństwa, warto usiąść na ławeczce na Przełęczy Między Kopami i naszkicować samodzielnie panoramę, która roztacza się przed oczami. Gdy przy mostku w Kuźnicach prowadzący pokazuje na mapie trasę, którą przeszła grupa i pyta o turystyczne abc, wszyscy bez problemu odpowiadają, po co jest apteczka, dobre buty, peleryna, zapasowe ubranie, picie i jedzenie...
 Zajęcia w tym roku prowadzą pracownicy TPN: Beata Bańka, Małgorzata Kot, Marek Kot, Tomasz Skrzydłowski i Tomasz Zając. W ubiegłym roku w ramach programu „Bliżej Tatr” pracownicy TPN przeprowadzili 45 zajęć dla klas szóstych, w których udział wzięło 721 osób.  Ilu uczniów weźmie udział w tych zajęciach w tym roku, okaże się pod koniec października, kiedy zakończymy cykl zajęć.
Marek Kot

Drukuj