Badania koni w Morskim Oku

24 sierpnia 2016

Właśnie zakończyła się dwudniowa II tura regulaminowych badań koni pracujących na drodze do Morskiego Oka. W turze dodatkowej udział biorą te konie, które z przyczyn losowych nie mogły wziąć udziału we wcześniejszym terminie oraz te, co do których komisja miała wątpliwości.

  • fot. Łukasz Janczy

    fot. Łukasz Janczy

  • fot. Łukasz Janczy

    fot. Łukasz Janczy

Tym razem zespół komisji badającej zwierzęta tworzyli dr n. wet. Marek Tischner z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – przewodniczący komisji, wyznaczony przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, dr hab. Ryszard Kolstrung z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wyznaczony przez Tatrzański Park Narodowy, dr. n. wet. Piotr Żmuda i lek. wet Barbara Zelek z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Targu oraz lek. wet. Bożena Latocha – wyznaczona przez Fundację Viva!. Ponadto w badaniach udział wziął oraz dr. inż. Maciej Jackowski – hipolog Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska.

O wynikach końcowych poinformujemy w późniejszym terminie, gdy komisja sporządzi raporty z badań.

Przypomnijmy, podczas pierwszej tury, która odbyła się między 17 a 19 czerwca przebadanych zostało 285 koni, 6 z nich zostało na stałe wycofanych, a 17 zakwalifikowano do powtórnego badania. Zdecydowana większość prezentowała właściwą kondycję i dobrą pielęgnację. Wskazanymi problemami zdrowotnymi były głównie zaburzenia układu krążenia oraz problemy ortopedyczne.

Zachęcamy do zapoznania się z zakładką Przewozy konne, gdzie znajduje się komplet informacji o zmianach w transporcie z ostatnich lat, aktualny regulamin przewozów, wyniki poprzednich badań, ekspertyzy specjalistów itp.


 Zgodnie z regulaminem konie co roku poddawane są obowiązkowym badaniom.

Naukowcy i praktycy opracowali wspólnie metodologię badań, dostosowaną do warunków panujących na drodze do Morskiego Oka oraz specyfiki pracy koni zaprzęgowych. Przyjęty przez ekspertów plan badań pozwala bardzo precyzyjnie zdiagnozować aktualny stan zdrowia, możliwości i predyspozycje zwierząt. Wyniki badań komisji są wiążące jako ocena dopuszczenia każdego z legitymowanych osobnym paszportem koni do pracy na tej trasie.

Z przykrością musimy stwierdzić, że obraz badań pokazany przez jedną ze stacji telewizyjnych oraz przez Fundację Viva! został zmanipulowany, wkrótce zostanie sprostowany. Uważamy za niedopuszczalne notoryczne podważanie autorytetów cenionych w całym kraju przez osoby nieposiadające wiedzy ani wykształcenia w zakresie hipologii.

Drukuj