AUDIO-TATRY

16 kwietnia 2012

„Audio Tatry” są propozycją tras wycieczek, podczas których będą Państwo mogli spojrzeć na Tatry w sposób, w jaki patrzyli na nie ludzie blisko z nimi związani – znani przyrodnicy, artyści, sportowcy, właściciele ziemscy i inni. Poprowadzą oni ścieżkami, które niegdyś sami przemierzali, i w ciekawy sposób opowiedzą o górach, góralach, przyrodzie, swoich obserwacjach i doświadczeniach. Czasem udzielą cennych rad, rozśmieszą anegdotą albo zachwycą barwnym opisem.

Aby skorzystać z „Audio Tatr”, należy pobrać nagrania w formacie mp3 i umieścic ja na dowolnym przenośnym odtwarzaczu, umożliwiającym odsłuchanie ich podczas wędrówki. Następnie należy wybrać jedną z podanych poniżej możliwości śledzenia trasy wycieczki i lokalizacji miejsc przeznaczonych do odsłuchania kolejnych nagrań.

Mp3 można również odsłuchiwać podążajac wzdłuż trasy wirtualnie, na przykład za pomocą programu Google Earth (wskazówki poniżej).
 

 

   

Plany tras spacerów do wydruku.

Mapy turystyczne z trasami spacerów i lokalizacją punktów audio zostały przygotowane do pobrania i wydrukowania na arkuszach A4.

 

  

Mapy do odbiorników GPS Garmin. 

Mapy przeznaczone do turystycznych odbiorników GPS Garmin wykonane zostały w formacie wektorowym z możliwością nawigacji do kolejnych punktów audio (Punkt audio 1, Punkt audio 2, ..., Punkt audio 15). Możliwe jest również wgranie tras spacerów w formacie ścieżek GPX, także zamieszczonych na naszej stronie.

 

Mapy do aplikacji GPS TrekBuddy na telefony komórkowe.

Mapy z trasami spacerów i zaznaczonymi punktami audio, zostały również przygotowane w formacie kompatybilnym z programem TrekBuddy. Jest to program służący do turystycznej nawigacji GPS w telefonach komórkowych. Warunkiem jego działania jest posiadanie oprogramowania Java oraz wbudowanego lub zewnętrznego odbiornika GPS. TrekBuddy funkcjonuje w trybie off-line i korzysta z map zapisanych na karcie pamięci telefonu. Darmową wersję programu można pobrać tutaj lub jako aplikację na smartfony. Po zainstalowaniu programu, należy wgrać do nowo powstałego folderu maps (TrekBuddy - maps) pobrane z naszej strony nierozpakowane pliki .tar z mapami do kolejnych wycieczek. Następnie można otworzyć program TrekBuddy na swoim telefonie i załadować potrzebną mapę.

 

Trasy spacerów w formacie GPX.

Ścieżki spacerów oraz lokalizację punktów audio przedstawiamy także w formie tras (routes) oraz punktów nawigacyjnych (waypoints). Zostały one zapisane w formacie GPX, co pozwoli na ich otwarcie w wielu programach do nawigacji GPS na urządzeniach przenośnych, takich jak np. odbiorniki GPS, telefony komórkowe, smartfony, PocketPC czy palmtopy. Waypointy zostały opisane numerami odpowiadającymi kolejnym numerom nagrań mp3 (Punkt audio 1, Punkt audio 2, ...) które należy w danym miejscu odsłuchać.
Trasy wycieczek można również śledzić za pomocą Google Earth, wgrywając do programu pliki GPX  (Narzędzia - GPS - Importuj - Importuj z pliku).

 

Nagrania mp3 zostały ponumerowany zgodnie z numeracją punktów audio, zaznaczonych na mapach. Znajdując się w miejscu oznaczonym jako punkt audio, należy odsłuchać odpowiadającego mu nagrania.

Zapraszamy do udziału w tatrzańskich spacerach i życzymy udanego wędrowania!

Tatry oczami geografa i poety, czyli śladami Wincentego Pola.

Zanim zaczniemy zwiedzanie Tatr z Wincentym Polem, XIX-wiecznym geografem i poetą, proponujemy zapoznanie się z krótkim opisem jego życia i działalności tatrzańskiej, który znajduje się tutaj.

 

Zobacz film "Audio Tatry - śladami Wincentego Pola"

[YOUTUBE]114[/YOUTUBE]

 

Wspólne wędrowanie rozpocznijmy od Wycieczki 1. Jest ona wstępem do dalszych wycieczek z Wincentym Polem. Trasa wiedzie od Toporowej Cyrhli, przez Jaszczurówkę, Dolinę Olczyską, Nosal, do Kuźnic.  Dla osób, które preferują spacer ulicami, możliwy jest wariant zastępczy - przejście Drogą Oswalda Balzera w kierunku osiedla Bystre, stamtąd ulicą Mieczysława Karłowicza, a następnie Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic. Przebieg wariantu opcjonalnego oznaczony jest na mapach do przeznaczonych do wydruku. Przejście tą trasą zajmie ok. 3-4 godziny.

 

 

Wycieczka 2. wiedzie dnem doliny Kościeliskiej, od Kir do Schroniska PTTK na Hali Ornak. W drodze powrotnej trasa prowadzi przez Wąwóz Kraków. Wycieczka potrwa ok. 4-5 godzin.

Wycieczka  3. rozpoczyna się przy parkingu na Palenicy Białczańskiej i prowadzi do Morskiego Oka, a następnie nad Czarny Staw pod Rysami. Czas potrzebny do przejścia tej trasy to ok. 6-7 godzin.

Nagrania w formacie mp3
Mp3 z nagraniami przeznaczone są do odsłuchania podczas poszczególnych spacerów w zazanaczonych na mapach punktach audio:
- wycieczka  1: nagrania 1-5  [pliki do pobrania],
- wycieczka  2: nagrania 6-11  [pliki do pobrania],
- wycieczka  3: nagrania 12-15  [pliki do pobrania].

Plany tras spacerów do wydruku   [pliki do pobrania]


Mapy do odbiorników GPS Garmin   [pliki do pobrania]


Mapy do aplikacji GPS  TrekBuddy   [pliki do pobrania]


Trasy spacerów w formacie GPX   [pliki do pobrania]

Projekt i realizacja:   Monika Żarnowiecka w ramach Wolontariatu dla Tatr


Oprawa wersji dźwiękowej:     z Gliwic


Podziękowania dla wszystkich osób, które pomogły w realizacji projektu.

 

 

Drukuj