14. Spotkania z Filmem Górskim: znamy pełny program imprezy

24 sierpnia 2018

Dwadzieścia cztery filmy konkursowe z 13 krajów, 7 pokazów specjalnych, 14 pokazów pozakonkursowych, spotkania z Élisabeth Revol, Adamem Bieleckim, Andrzejem Bargielem, Nicolas Favresse, uczestnikami wyprawy na K2 i wieloma innymi postaciami  związanymi z górami z całego świata, premiery książek oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Nie zabraknie aktywności przygotowanych przez Tatrzański Park Narodowy. To wszystko w ramach 14. Spotkań z Filmem  Górskim, które już w dniach 30 sierpnia – 2 września odbędą się w Zakopanem.

  • 14. Spotkania z Filmem Górskim

    14. Spotkania z Filmem Górskim

W tym roku wpłynęło prawie 1500 zgłoszeń do konkursu. Podczas festiwalu zobaczymy 24 produkcje, które oceniać będzie jury w składzie: Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Dariusz Załuski oraz Petr Horký. Na festiwalu pojawią się także liczni goście. Wśród nich Andrzej Bargiel, który opowie o swoim wyczynie na K2, czy Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów młodego pokolenia, bohater akcji ratunkowej, w której razem z Denisem Urubko uratował Élisabeth Revol na Nanga Parbat. Élisabeth Revol na SzFG spotka się pierwszy raz z szeroką publicznością. Poza nią gośćmi będą również: Toma Ballard, Karl Gabl, Bernadette McDonald czy Krzysztof Wielicki.

Odbędą się liczne premiery książek górskich. Wydawnictwo Agora, które coraz prężniej działa w obszarze promocji literatury górskiej zaprezentuje takie tytuły jak: „Strażniczka gór” Elizabeth Hawley, „O życiu” Reinholda Messnera, czy biografię Jerzego Kukuczki. W trakcie imprezy można będzie także spotkać się z autorami książek o tematyce górskiej wydawanych przez wydawnictwa Znak, SQN, Stapis i Czarne takich  jak „Artur Hajzer. Droga Słonia” Bartka Dobrocha, „Anatomia Góry” Rafała Fronii czy „Krupówki” Kuby Szpilki i Piotra Mazika.

14. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem. W ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w
kinie Sokół można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGórsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych.

Również Tatrzański Park Narodowy - który od kilku lat wspiera imprezę - przygotował szereg aktywności:

Szkolenie dla blogerów


BloGÓRsfera to nic innego jak blogosfera górska. Coraz więcej osób poświęca swój wolny czas na dzielenie się górskimi przeżyciami na blogach i kanałach społecznościowych. Autorkami sekcji są Małgorzata Nowakowska (blog Ruda z Wyboru) i Magdalena Machowicz (blog Wieczna Tułaczka).

- Blogerzy to coraz ważniejsza grupa influencerów. Ich świadomość ekologiczna może wpływać na postawy wielu innych ludzi, którzy śledzą ich działalność w Internecie. Chcemy, żeby takie osoby znały sposoby ochrony przyrody w parku narodowym oraz rozumiały zasady obowiązujące ludzi uprawiających w Tatrach różne aktywności - mówi Jan Krzeprowski-Sabała, szef Działu Edukacji w TPN. - W czwartek 30 sierpnia poprowadzimy wycieczkę szkoleniową na trasie:  Kuźnice – Kopa Kondracka – Kasprowy Wierch i opowiemy o ochronie przyrody i udostępnianiu TPN dla turystyki i narciarstwa. 

Szkolenie Leave No Trace


W sobotę o godz. 15  zaprosimy na wykład Leave No Trace (Namiot PZU, Górna Rówień Krupowa). Opowiemy o zastosowaniu 7 zasad Leave No Trace w warunkach tatrzańskich - czyli o tym jaki wpływ na przyrodę mają turyści i jak korzystać z gór w taki sposób, aby zostawić po sobie jak najmniejszy ślad. Z kolei w niedzielę 2 września godz. 8.00 ruszymy na szkolenie terenowe na trasie: Kuźnice (start spod Dyrekcji TPN) – Dolina Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kasprowy Wierch –Kuźnice. 

Strefa Dzieci

W dniach 31 sierpnia - 2 września zapraszamy do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN na ul. Chałubińskiego, gdzie na młodych miłośników Tatr czeka wiele atrakcji.

W sobotę 1 września w godz. 10.30-14.00  dzieci od lat 5 zaprosimy na Leśne Warsztaty z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. W czasie leśnych warsztatów, prowadzonych przez Beatę Bańkę, edukatorkę TPN,  będziemy razem z dziećmi tworzyć kreatywne eko-puzzle, obrazki  zwierząt w plastrach pozyskanych z różnych gatunków drzew.

Plogging

Plogging to połączenie rekreacyjnego biegania i zbierania śmieci. Ten nowy „sport” powstał dwa lata temu w Szwecji i staje się popularny na całym świecie. W 2018 roku trafił na listę najmodniejszych eko-aktywności.

Wiele osób biega po Tatrach i widzi śmieci przy swojej trasie. Jeśli schylimy się, weźmiemy choć jeden śmieć ze sobą i wyniesiemy go z Tatr, to właśnie staniemy się ploggerami. Dzięki takim zachowaniom  miejsca, które odwiedzamy,  będą jeszcze piękniejsze, a przyroda  lepiej chroniona.

W sobotę 1 września organizujemy pierwszą akcję ploggingu w Tatrach. Startujemy o 9.00 z Kuźnic, kończymy na mecie w Kirach. Pobiegniemy różnymi trasami, m.in. Drogą pod Reglami, Ścieżką nad Reglami, przez Przełęcz Kondracką. TPN zapewni worki na śmieci i rękawice. Uczestnicy akcji będą zwolnieni z opłat wstępu do Parku.

Strefa Słowa

Przez całą imprezę będziemy również obecni w Strefie Słowa. To miejsce, gdzie będzie można poczytać i kupić książki o tematyce górskiej, spotkać się z autorami. TPN zaprezentuje swoją ofertę wydawniczą, będzie również można kupić nową serię gadżetów: kubki, koszulki, torby, breloki, magnesy, chusty buff i wiele innych. 

Szczegóły na stronie Spotkań: http://spotkania.zakopane.pl.


Drukuj